Spadki na Wall Street. Inwestorów martwi Hongkong

Najnowsze

EPAWall Street znowu pełna pesymizmu

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację spadków z ubiegłego tygodnia. W centrum uwagi znalazła się w poniedziałek ponownie geopolityka, tym razem źródłem niepokoju okazał się Hong Kong, gdzie trwają antyrządowe protesty.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,25 proc., do 17.071,22 pkt. S&P 500 stracił również 0,25 proc. i wyniósł 1.977,80 pkt. Nasdaq Comp. spadł o 0,14 proc. i wyniósł 4.505,85 pkt.

Problem z Rosją i Chinami

- Na rynku panuje przekonanie, że jakaś korekta musiała nastąpić. Mamy problemy z Rosją, a teraz do tego pojawiają się niepokoje w Chinach. Okazuje się, że poziom niepewności geopolitycznej dla inwestorów jest zbyt duży, aby mogli się temu spokojnie przyglądać - ocenił Drew Wilson, analityk Fenimore Asset Management.

Trwają prodemokratyczne protesty w Hong Kongu. W poniedziałek tysiące demonstrantów blokowało finansową dzielnicę miasta. Doszło do kolejnych starć z policją. Szef rządu Leung Chun-ying zaapelował o spokój. Zdementował pogłoski, jakoby poprosił chińską armię o pomoc w przywróceniu porządku w mieście.

Gdzie są reformy?

Protesty, głównie studentów i wykładowców akademickich, rozpoczęły się tydzień temu. Demonstranci domagają się demokratycznych reform. Protestują także przeciwko narzuconym przez Pekin zasadom wyboru szefa lokalnej administracji w 2017 r.

W reakcji na protesty traci indeks giełdy w Hongkongu, który spadł w poniedziałek do najniższego poziomu od lipca.

Indeks S&P 500 zakończył ubiegły tydzień spadkiem o 0,8 proc., a do sprzedaży akcji skłaniały inwestorów informacje, że w rosyjskim parlamencie złożono projekt ustawy, która zakłada umożliwienie przejmowania zagranicznych aktywów na terytorium Rosji.

Fed podniesie stopy

Wielu inwestorów obawia się również końca programu luzowania ilościowego oraz podwyżek stóp procentowych przez Fed.

Prezes oddziału Fed z Chicago Charles Evans ocenił w poniedziałek, że powinno upłynąć „trochę czasu” zanim wskazane będzie podnoszenie stóp proc. w USA. W jego ocenie pierwsza podwyżka stóp proc. przez Fed możliwa jest w czerwcu, jednocześnie Evans dodał, że gdyby to od niego zależało, podwyżki stóp proc. miałyby miejsce później.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w sierpniu przez Amerykanów spadła miesiąc do miesiąca o 1,0 proc. – podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów spadnie o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca.

Rosną wydatki

Wydatki amerykańskich konsumentów w sierpniu wzrosły o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca. Dochody Amerykanów wzrosły o 0,3 proc. mdm. Ekonomiści spodziewali się, że wydatki konsumenckie wzrosną o 0,4 proc. mdm oraz że dochody wzrosną o 0,3 proc. - Wydaje się, że amerykański konsument jest w całkiem dobrej kondycji. Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy powoduje wzrost dochodów - ocenił Robert Stein, ekonomista First Trust Portfolios. W piątek inwestorzy poznają comiesięczny raport z rynku pracy w USA. Analitycy oczekują, że we wrześniu w Stanach Zjednoczonych wzrost liczby miejsc pracy w sektorach pozarolniczych przyspieszył do 203 tys. ze 142 tys. w sierpniu.

Autor: ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA