Najnowsze

Upadło najwięcej sklepów od pięciu lat. "To dopiero początek"

Najnowsze

Autor:
/dap
Źródło:
"Rzeczpospolita"
Marek Belka o tym, jak walczyć z inflacją
Marek Belka o tym, jak walczyć z inflacjąTVN24
wideo 2/17
TVN24Marek Belka o tym, jak walczyć z inflacją

W pierwszej połowie 2022 roku z rynku zniknęło 3 tysiące sklepów, to najwięcej od 2017 roku - informuje "Rzeczpospolita". Działalność zawiesiło 4,5 tysiąca placówek handlowych.

Jak wynika z danych danych zebranych przez wywiadownię Dun & Bradstreet Poland, które cytuje dziennik "Rzeczpospolita", od początku roku rynek sprzedaży detalicznej skurczył się o ponad 3 tys. lokalizacji, osiągając poziom 373 tys. "Procentowo wynik nie wydaje się być wysoki, ale to odwrócenie trendu z ostatnich lat, kiedy sklepów znikało znacznie mniej" - pisze "Rz".

Według dziennika, o ile wcześniejsze dane wskazywały na stabilizację w sektorze handlowym, o tyle pandemia ponownie wywróciła sytuację do góry nogami. "Silny zwrot w stronę handlu internetowego spowodował, że popularność stacjonarnych sklepów ponownie spadła. A to dopiero początek" - ocenia dziennik.

"Można spodziewać się rekordowo wysokiej w ostatnich latach liczby upadłości"

– Jeśli tak wysoki trend utrzyma się w kolejnych sześciu miesiącach, to na koniec 2022 r. można spodziewać się rekordowo wysokiej w ostatnich latach liczby upadłości, przekraczającej 5 tys. likwidacji – mówi, cytowany przez "Rzeczpospolitą", Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet Poland.

Dodatkowo, tylko w pierwszym półroczu ponad 4,5 tys. stacjonarnych sklepów już zawiesiło działalność.

Najszybciej znikają sklepy ogólnospożywcze

Lista najmocniej kurczących się sektorów się nie zmienia: najszybciej z rynku znikają sklepy ogólnospożywcze, których zlikwidowano 644, zniknęły też 532 sklepy niewyspecjalizowane oraz 487 odzieżowych. – Teraz płacimy wysoki rachunek za dwa ostatnie lata pandemii COVID-19 i kolejno po sobie występujące lockdowny. Dodatkowo handel detaliczny coraz bardziej odczuwa wpływ rozwoju e-commerce (handlu internetowego - red.), którego udział w rynku gwałtownie rośnie – dodaje.

Na przeciwległym biegunie znalazły się sklepy z AGD, których przybyło 54, oraz 16 placówek z artykułami medycznymi. To jedyne branże spośród niemal 30 w handlu detalicznym, w których widać wzrost liczby sklepów.

"Rzeczpospolita" zwraca jednocześnie uwagę, że na kurczącym się rynku rosną duże sieci. Żabka otwiera rocznie ponad 1 tys. sklepów. Carrefour podał w sprawozdaniu rocznym, że uruchomił ponad 20 sklepów w 2021 r., a w bieżącym roku chce urosnąć o ponad 170 lokalizacji, z czego 150 stanowić będą osiedlowe sklepy w ramach umów franczyzowych.

Handel w niedziele i święta w 2022 rokuPAP/Maciej Zieliński

Autor:/dap

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości