Wynajem mieszkania coraz mniej opłacalny. Średni zarobek spada

Najnowsze

Sprzedałeś mieszkanie - rozlicz sięTVN24 BiS
wideo 2/5

Gdańsk i Warszawa - to miasta, w których można zarobić najwięcej na wynajmie mieszkania. Z drugiej strony znalazły się Poznań oraz Białystok. Jak wynika jednak z raportu Home Broker oraz Domiporta.pl, rentowność najmu mieszkania spadła.

Zdaniem autorów raportu stawki najmu nie nadążają za wzrostem cen mieszkań. Ponadto jest coraz większa konkurencja. "Tą konkurencją są nie tylko mieszkania już kupione specjalnie pod inwestycje, ale i coraz liczniejsze condohotele konkurujące z najmem krótkoterminowym. Rynek jest coraz bardziej nasycony, zwłaszcza że najem długoterminowy to jednak margines branży nieruchomości w Polsce, choć bez dwóch zdań dynamicznie się rozwijający" - wskazał Bartłomiej Baranowski z Domiporta.pl.

W efekcie rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem spada. Jak czytamy w raporcie, średnio dla największych miast jest to obecnie 5,02 procent netto w skali roku, podczas gdy jeszcze pół roku temu wartość ta przekraczała 5,3 procent.

Rentowność najmu mieszkania

Jak zaznaczono, zysk z najmu mieszkania obliczony jest już po opłaceniu podatku, czynszu i z założeniem, że przez 1,5 miesiąca w roku lokal stoi pusty. "Wskaźnik ten jest naturalnie różny dla poszczególnych miast, a i w nich następuje bardzo duże zróżnicowanie" - zauważono. Jak wyliczyli eksperci, najbardziej zyskowny jest obecnie zakup i wynajem nieruchomości w Gdańsku. "Średnia oczekiwana rentowność najmu netto wynosi tam 5,81 proc. w skali roku" - podano, dodając, że jeszcze kilka miesięcy temu było to 6,14 proc. "Rozważając taką inwestycję, warto pamiętać o dużym zróżnicowaniu trójmiejskiego rynku. Lokale położone w pasie nadmorskim rządzą się zupełnie innymi prawami niż te zlokalizowane na obrzeżach miasta" - przypomniano. "Więcej niż 5 proc. w skali roku można uzyskać jeszcze w Warszawie (5,46 proc.) i Wrocławiu (5,27 proc.). Na najniższe zyski liczyć mogą inwestorzy z Białymstoku i Poznaniu, w obu lokalizacjach oczekiwana rentowność najmu netto nie przekracza 4,5 proc. w skali roku" - podano w raporcie.

Wzrost cen

Na początku lutego informowaliśmy o tym, że na rynku małych mieszkań króluje teraz Trójmiasto. Gdańskie kawalerki cenami biją te stołeczne na głowę, a sopocki Monciak to najdroższa ulica w Polsce.

Z raportu Expandera wynika, że od 2013 roku ceny mieszkań w dużych miastach wzrosły średnio o około 20 procent.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock