Spada liczba i wartość kredytów hipotecznych

Najnowsze

TVN24 Biznes i Świat | TVN24 Biznes i Świat,Kredyt hipoteczny - najtańsza pożyczka w banku

W pierwszym kwartale br. odnotowano spadek liczby nowoudzielonych kredytów hipotecznych - o 7,65 proc. licząc kwartał do kwartału, do 41 tys. 942 sztuk, a ich wartość zmniejszyła się o 9,35 proc. kdk, do 8 mld 854 mln zł - wynika z badania AMRON-SARFiN.

Jak wskazano w raporcie przygotowanym przez Związek Banków Polskich, mimo coraz lepszych sygnałów dotyczących ożywienia gospodarczego oraz niskich stóp procentowych, sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych nie poprawiła się, a liczba czynnych umów kredytowych wzrosła zaledwie o 0,05 proc. do 1 820 666 sztuk. Z badania wynika, że rządowy Program "Mieszkanie dla Młodych", który został uruchomiony w styczniu br., stanowił on 10 proc. wszystkich udzielonych w tym okresie kredytów.

Dyskryminacja

Zdaniem przewodniczącego Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP i prezesa Centrum Prawa Bankowego i Informacji Jacka Furgi, informacje dot. kredytów dla młodych nie są złe. - Zastosowanie wskaźniki wyznaczania limitów cenowych w poszczególnych lokalizacjach są najsłabszą stroną tego programu, dyskryminującą mieszkańców niektórych regionów naszego kraju - ocenił.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz również wskazał na ograniczenia programu MdM. - W obecnej formie jego dostępność jest ograniczona, a co za tym idzie nie może być on uznawany za jedyne rozwiązanie. Rynek zgłasza zapotrzebowanie na kompleksowe programy, które promują długoletnie oszczędzanie również na cele mieszkaniowe, np. kasy budowlane. Polacy chętniej decydowaliby się na zakup nieruchomości w przypadku posiadania odpowiedniego wkładu własnego, który w znaczny sposób obniżyłby wysokość zaciągniętego kredytu - stwierdził.

Z badania wynika ponadto, że w porównaniu z czwartym kwartałem 2013 r. banki udzieliły więcej kredytów o wskaźniku LtV (wskaźnik wartości nieruchomości do zaciąganego kredytu) mieszczącym się w przedziale 30-50 proc. oraz 50-80 proc. Natomiast udział nowych kredytów o wskaźniku LtV powyżej 80 proc. wyniósł w minionym kwartale 56,67 proc., co oznacza spadek kdk o 4,62 pkt proc.

Ożywienie w budownictwie

- Obecny poziom kredytowania stanowi dobry punkt wyjścia dla poprawy wyników w kolejnych kwartałach. Tym bardziej prawdopodobnej, że w sektorze budownictwa mieszkaniowego w pierwszych trzech miesiącach 2014 r. obserwowane było wyraźne ożywienie - stwierdził Furga.

Z danych ZBP wynika ponadto, że w porównaniu z ostatnim kwartałem ub.r. ceny nieruchomości pozostały na takim samym poziomie w Warszawie i w Gdańsku, a średnia cena 1 m. kw. mieszkania wyniosła w tych miastach odpowiednio 7265 zł i 5347 zł. Najwyższy wzrost średniej ceny 1 m. kw. mieszkania odnotowano w Poznaniu - o 95 zł do 5343 zł za m. kw. Natomiast największy spadek średniej ceny - o 44 zł, zanotowano w aglomeracji katowickiej.

Autor: ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: starter.net.pl | STARTER