Sony w Polsce ostrzega 375 tys. ofiar hakerów

Najnowsze

SonySony ofiarą hakerów

Dane 375 tys. użytkowników z Polski, którzy są zarejestrowani w serwisie PlayStation Network mogły wpaść w ręce hakerów - ostrzega Maciej Kmiołek z Sony Computer Entertainment Polska. Wśród nich 43 tys. osób posiada konta z danymi dotyczącymi kart kredytowych. W środę Sony poinformowało, że włamanie na serwery koncernu dało hakerom dostęp do danych 77 milionów użytkowników usług PlayStation Network oraz oraz Qriocity.

W przypadku podania danych karty kredytowej za pośrednictwem PlayStation Network lub Qriocity jest możliwe, że one również – w tym numer karty kredytowej, data jej ważności oraz adres posiadacza karty - zostały naruszone. Takich kont jest w Polsce 43 tys. sony

- Szybko podjęliśmy działania w celu wzmocnienia zabezpieczeń i infrastruktury naszej sieci poprzez przebudowę naszego systemu, aby zapewnić klientom większą ochronę danych osobowych. Od 26 kwietnia informujemy wszystkich użytkowników o zaistniałej sytuacji na stronach internetowych Playstation - zapewnia Kmiołek.

Co robić?

Firma informuje, że istnieje możliwość, iż osoba nieupoważniona uzyskała informacje, których dostarczyli użytkownicy, czyli nazwisko, adres, adres e-mailowy, datę urodzenia oraz hasło, login i pytanie zabezpieczające. Możliwe jest również, że narażone są dane z profilu, wliczając w to historię zakupów.

Aby zabezpieczyć się przed ewentualnością kradzieży tożsamości lub innych strat finansowych, zachęcamy użytkowników do zachowania czujności, sprawdzania wyciągów z konta i do monitorowania raportów kredytowych. Dodatkowo, jeśli ktoś używa tej samej nazwy użytkownika lub hasła do swojego konta PlayStation Network lub usługi Qriocity w innych niezależnych usługach lub rachunkach, zalecamy, aby je zmienić. Kiedy usługi PlayStation Network i Qriocity zostaną przywrócone również zalecamy, aby zalogować się i zmienić hasło Sony

- W przypadku podania danych karty kredytowej za pośrednictwem PlayStation Network lub Qriocity jest możliwe, że one również – w tym numer karty kredytowej, data jej ważności oraz adres posiadacza karty - zostały naruszone - zaznacza Kmiołek. Takich kont jest w Polsce 43 tys.

- Aby zabezpieczyć się przed ewentualnością kradzieży tożsamości lub innych strat finansowych, zachęcamy użytkowników do zachowania czujności, sprawdzania wyciągów z konta i do monitorowania raportów kredytowych. Dodatkowo, jeśli ktoś używa tej samej nazwy użytkownika lub hasła do swojego konta PlayStation Network lub usługi Qriocity w innych niezależnych usługach lub rachunkach, zalecamy, aby je zmienić. Kiedy usługi PlayStation Network i Qriocity zostaną przywrócone, również zalecamy, aby zalogować się i zmienić hasło - apeluje Kmiołek.

"Sony nigdy nie pyta w mailach o dane"

Podkreśla też, żeby zwracać szczególną uwagę na e-maile, telefony lub inne formy mailowej komunikacji, które proszą o podanie osobistych lub poufnych informacji. - Sony nigdy nie skontaktuje się z użytkownikiem poprzez e-mail, czy jakikolwiek inny sposób z prośbą o podanie numeru karty kredytowej, numeru ubezpieczenia, identyfikacji podatkowej lub innych podobnych numerów czy innych danych osobowych. Jeśli użytkownik zostanie poproszony o takie informacje, może mieć pewność, że Sony nie jest podmiotem pytania - mówi Kmiołek.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sony