Sony na równi pochyłej. Pracę straci 5 tys. osób

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatSony wprowadza oszczędności

Japoński producent elektroniki Sony Corporation spodziewa się w tym roku podatkowym straty netto w wysokości 110 mld jenów (1,1 mld dolarów). Wszystko z powodu restrukturyzacji w dziale komputerów osobistych. Firma poinformowała też o cięciu 5 tys. etatów.

Sony, który wcześniej szacował zysk netto na poziomie 30 mld jenów (do marca 2014) podkreślił też, że jego działalność mobilna i związana z domową rozrywką jest daleka od oczekiwań, biorąc pod uwagę pierwsze dziewięć miesięcy roku.

Z tego powodu Sony obniżył prognozę zysku operacyjnego za rok obrotowy ze 170 do 80 mld jenów. Jeśli chodzi o czwarty kwartał, firma odnotowała zysk operacyjny w wysokości 90,3 mld jenów, w porównanie z 46,3 mld jenów rok wcześniej. To wynik zdecydowanie powyżej konsensusu.

Pod presją zwiększenia rentowności Sony zaprezentował plan restrukturyzacji. Firma ogłosiła cięcia: w tym zwolnienie 5 tys. osób i zmniejszenie kosztów stałych o blisko 100 mln dolarów.

Niższe notowania

W ostatnim czasie agencja Moody's obniżyła rating Sony do poziomu "śmieciowego" (Ba1). Według agencji kondycja japońskiego koncernu prawdopodobnie pozostanie "słaba i niestabilna".

Agencja swoją decyzję tłumaczy także tym, że Sony koncentruje swoją działalność na zbyt wielu polach m.in. produkcji telewizorów, czy aparatów cyfrowych. Sukces w jednym dziale często jest odnoszony kosztem drugiego.

Agencja podała również, że jest szczególnie zaniepokojona niskimi zyskami ze sprzedaży produktów z segmentu gier - pomimo udanej premiery PlayStation 4 - oraz segmentu aparatów cyfrowych.

Autor: mn//gry / Źródło: Reuters, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat