Sondaż: Politycy szkodzą, przedsiębiorcy pomagają

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Przedsiębiorcy dobrodziejami gospodarki

40 procent Polaków uważa, że gospodarka zawdzięcza swój rozwój przedsiębiorcom, a za tworzenie złego, korupcjogennego prawa i psucie gospodarki obwiniają polityków - wynika z badań TNS OBOP, wykonanych dla Instytutu Globalizacji.

Jak wyjaśnił Tomasz Sommer z Instytutu Globalizacji, badania miały pokazać stosunek Polaków do przedsiębiorczości i zwrócić uwagę na prawdziwą rolę biznesu w społeczeństwie. Ponadto Instytut chciał się przekonać, czy negatywny stosunek niektórych partii politycznych do biznesu miał wpływ na wyniki wyborów.

Polityka wrogiem biznesu

Mateusz Galica z TNS OBOP ocenił, że z przeprowadzonych badań wynika, że na polską gospodarkę duży wpływ ma polityka. Prawie 40 procent ankietowanych dostrzegło wykorzystywanie biznesmenów dla celów ostatniej kampanii wyborczej, a za najbardziej atakowanego przedsiębiorcę uznano Ryszarda Krauze. W opinii Sommera, PiS popełniło błąd w kampanii, gdyż niechęć tej partii do biznesu przełożyła się na negatywny wynik wyborczy.

Respondenci wskazali, że partią najbardziej niechętną przedsiębiorczości jest własnie PiS - tę partię wybrało 28 proc. badanych. Na PiS wskazywali głównie robotnicy i osoby w wieku 50-59 lat. Na LiD wskazało 6 proc., PSL - 3 proc., a PO - 2 proc. ankietowanych.

Jednocześnie aż 60 proc. ankietowanych jest zdania, że tworzone przez polityków prawo sprzyja korupcji. Ponadto 63 proc. badanych twierdzi, że utrudnia ono prowadzenie interesów. W związku z tym rozwój gospodarczy uznają oni raczej za zasługę przedsiębiorców (40 proc.) niż prowadzonej polityki (26 proc.).

Cudze bogactwo kole w oczy

Badania TNS OBOP wykazały jednak, że Polacy nadal są zawistni w stosunku do biznesmenów. Na pytanie czy zgadza się Pan/Pani z twierdzeniem: "w Polsce prowadzona była kampania oparta na zawiści wobec najbogatszych przedsiębiorców", pozytywnie odpowiedziało aż 55 proc. ankietowanych, przy czym takie odpowiedzi padały przede wszystkim ze strony osób zamożnych.

37 proc. zgadza się z tezą, że "pierwszy milion należy ukraść"; takiej odpowiedzi udzielały na ogół osoby mające złą sytuację materialną oraz bezrobotni.

Z drugiej strony 38 proc. badanych zgadza się z powiedzeniem, że "uczciwością i pracą ludzie się bogacą" - tak twierdziły głównie osoby z wyższym wykształceniem i przedsiębiorcy.

Badanie TNS OBOP zostało wykonane na reprezentatywnej próbie ponad tysiąca Polaków w wieku powyżej 15 lat w formie wywiadów bezpośrednich w dniach 7-11 lutego 2008 roku.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24