"Solidarność" skarży pomostówki do Trybunału

Najnowsze

sxc.huWedług związku praca w hałasie też powinna uprawniać do pomostówki

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" zdecydowała, że skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek ws. zbadania zgodności z Konstytucją niektórych przepisów ustawy o emeryturach pomostowych. Kwestionuje uzależnienie prawa do pomostówek od daty rozpoczęcia pracy oraz pominięcie wśród uprawnionych tych, którzy pracują w hałasie.

Za niezgodne z konstytucją związek uznaje "pominięcie w wykazie szczególnych warunków prac wykonywanych w warunkach występowania hałasu, wykonywania poza pomieszczeniami zamkniętymi oraz pracy zmianowej nocnej". Jak uzasadniają związkowcy, takie prace wcześniej eksperci medycyny [racy uznawali za "wykonywane w warunkach szczególnych".

Władze "S" za niezgodne z konstytucją uznają także "przyznanie prawa do emerytur pomostowych wyłącznie pracownikom, którzy wykonywali prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r.

Zdaniem "S" różnicowanie prawa do emerytury w zależności od daty rozpoczęcia pracy nie ma uzasadnienia "w jakichkolwiek przekonywujących argumentach".

Władze "S" upoważniły szefa związku Janusza Śniadka i jego zastępcę Macieja Jankowskiego do reprezentowania KK "S" w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w tej sprawie. Wniosek ma być wysłany do TK jeszcze w tym tygodniu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu