Sobolewski nie jest już prezesem giełdy. W tle "Klątwa Faraona" i piękna Anna Szarek

Najnowsze


Walne zgromadzenie GPW odwołało Sobolewskiego z funkcji prezesa. Decyzję podjęto po tym jak media ujawniły, że prezes był zaangażowany w zbieranie od spółek notowanych na GPW funduszy na film, w którym zagrała jego partnerka. Miejsce Sobolewskiego zajął Adam Maciejewski.

Sobolewski pełnił tę funkcję od 2006 r.

Pod koniec koniec grudnia 2012 r. Rada Giełdy "z ważnych powodów" zawiesiła Ludwika Sobolewskiego w pełnieniu obowiązków prezesa GPW. Obowiązki te i stanowisko wiceprezesa powierzyła Adamowi Maciejewskiemu, członkowi zarządu spółki. Z wnioskiem o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia i odwołanie Sobolewskiego wystąpił resort skarbu państwa.

Na początku stycznia 2013 r. minister skarbu Mikołaj Budzanowski ocenił, że decyzja Rady Giełdy o zawieszeniu prezesa Ludwika Sobolewskiego była słuszna i jedyna możliwa. Minister powiedział, że po publikacji "Pulsu Biznesu", w której pojawiły się informacje, że prezes GPW był zaangażowany w zbieranie funduszy dla produkcji filmowej, w której miała zagrać jego partnerka życiowa Anna Szarek, poprosił o przeprowadzenie precyzyjnego audytu.

- Audyt w sposób jednoznaczny wykazał, że inicjatorem tego pomysłu był prezes GPW - powiedział Budzanowski.

Sobolewski w oświadczeniu zapewniał, że giełda nie uczestniczyła w finansowym wsparciu opisywanego w mediach projektu filmowego, a on sam nie naruszył zasad etyki zawodowej.

Na początku stycznia minister skarbu Mikołaj Budzanowski złożył do CBA doniesienie ws. finansowania filmu, w który zaangażowana była partnerka Sobolewskiego.

Sobolewski pełnił funkcję prezesa giełdy od 2006 r.tvn24

Prezes, giełda i miłość

W grudniu wyszło na jaw, że Ludwik Sobolewski zaangażował się w zdobywanie funduszy na produkcję filmu "Last Minute" (w mediach występował dotąd głównie pod roboczym tytułem "Klątwa Faraona"), reżyserowanym przez Patryka Vegę. Szarek miała zagrać w nim jedną z głównych ról.

Jak podał "Puls Biznesu", Sobolewski oraz jego bliski współpracownik Emil Stępień, który odpowiadał za rozwój rynku z NewConnect, mieli zwracać się do spółek notowanych na tym parkiecie z prośbami o wsparcie przedsięwzięcia. Maile wysyłane były ze służbowej poczty. Wzbudziło to obawy adresatów, że odmowa wpłynie na ich relacje z GPW. Działania Sobolewskiego oceniła rada giełdy, która po przeprowadzonym audycie uznała, że naruszył zasady etyczne. I zawiesiła go.

"Rzeczywistość ujawniona przez audyt przerosła to, co zostało opisane w naszym artykule. Emil Stępień zwrócił się do kilkudziesięciu podmiotów, a osobiste zaangażowanie Ludwika Sobolewskiego w proces pozyskiwania inwestorów nie ulega wątpliwości. Obaj wymienili w sprawie finansowania filmu dziesiątki maili. Co ważne, stroną inicjującą często był Ludwik Sobolewski, co przeczy jego tezie, że poszukiwanie inwestora było prywatną aktywnością Stępnia" - napisał na początku stycznia "Puls Biznesu".

Anna Szarek, Patryk Vega

Co więcej, nakłaniani inwestorzy mieli podpisywać umowy ze spółką Ent One, którą w lipcu ubiegłego roku założyły dwie osoby: Patryk Vega i Anna Szarek. Partnerka prezesa giełdy niedawno pozbyła się udziałów w spółce na rzecz... Stępnia (który zresztą też ma na koncie epizod filmowy: zagrał samego siebie w filmie "Ciacho" w reżyserii Vegi).

- Ja nie mam sobie nic do zarzucenia. W działaniu, które podejmowałem nie było nic z korupcji, szantażu czy niedozwolonych nacisków - Ludwik Sobolewski zapewniał w rozmowie z TVN CNBC. A decyzję o zawieszeniu uznał za "całkowicie nieuzasadnioną i dość haniebną".

Wniosek o nowego prezesa

Nowy prezes Adam Maciejewski pracuje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1994 roku. Od czerwca 2006 r. jest członkiem zarządu GPW, odpowiedzialnym m.in. za rynek instrumentów pochodnych i strukturyzowanych, systemy transakcyjne, technologię, organizację obrotu i produkty informacyjne.

Pełni funkcje przewodniczącego rady nadzorczej spółki WSE InfoEngine, wiceprzewodniczącego RN Towarowej Giełdy Energii. Jest członkiem Rady Doradczej Przedstawicieli Biznesu Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Maciejewski jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, podyplomowych studiów podatkowych w Szkole Głównej Handlowej oraz studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Posiada uprawnienia do reprezentowania Skarbu Państwa w Radach Nadzorczych.

NWZ GPW podjęła ponadto uchwałę o wystąpieniu do Komisji Nadzoru Finansowego z wnioskiem o zgodę na zmiany w zarządzie GPW.

Autor: zś/ ola/k / Źródło: PAP, tvn24.pl