Snowden: Amerykanie uprawiają szpiegostwo gospodarcze w Niemczech

Najnowsze

Fakty TVN01.11.2013 | Edward Snowden pisze z Moskwy do Niemiec

Były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden w wywiadzie dla niemieckiej telewizji NDR w niedzielę, oskarżył służby wywiadowcze USA o szpiegostwo gospodarcze w Niemczech. Jak twierdzi, jego życie jest zagrożone.

- Jeżeli (służby) zdobędą od (koncernu) Siemensa informacje, które mogą być przydatne z punktu widzenia interesu narodowego USA, lecz nie mają nic wspólnego z bezpieczeństwem Ameryki, to mimo wszystko wykorzystują te informacje - powiedział Snowden w rozmowie z NDR.

Snowden w ub. r. uciekł ze Stanów Zjednoczonych przez Hongkong do Rosji, gdzie - po okresie koczowania na moskiewskim lotnisku - uzyskał czasowy azyl. Przedtem ujawnił tajne dane, które wykazały olbrzymi zakres inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez NSA w USA, Niemczech i na całym świecie.

Zdrajca czy bohater?

Jak się okazało, NSA podsłuchiwała rozmowy telefoniczne wielu polityków, w tym telefon komórkowy kanclerz Angeli Merkel. Ujawnienie tych dokumentów było szokiem i doprowadziło do kryzysu w stosunkach niemiecko-amerykańskich. Snowden jest ścigany przez władze USA, które chcą wytoczyć mu proces o zdradę.

- Przedstawiciele rządu chcą mnie zabić - powiedział Snowden telewizji NDR. Jako dowód przytoczył artykuł opublikowany na platformie internetowej "buzzfeed" z wypowiedziami pracowników Pentagonu i NSA, grożących uciekinierowi śmiercią.

Snowden powiedział, że wszystkie dokumenty przekazał dziennikarzom i nie ma wpływu na decyzje o ich publikacji.

Eksperci o Snowdenie: "Forrest Gump epoki", "każdy powinien docenić jego czyn"TVN 24

Autor: Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Laura Poitras / Praxis Films