Smok wchodzi do Wronek

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Marka Amica nie zniknie z rynku, choć fabryki zostaną sprzedane

Koreański Samsung przejmuje fabryki polskiej firmy Amica - donosi "Rzeczpospolita". Za zakłady produkujące lodówki i pralki Koreańczycy mają zapłacić 200 milionów złotych. Jednak potem fabryki mają być wspólnie eksploatowane przez obie firmy i rozbudowywane, podwajając zatrudnienie. Po tej informacji Amica mocno zwyżkuje na GPW.

Polacy i Koreańczycy mają wspólnie starać się o stworzenie w wielkopolskich Wronkach specjalnej strefy ekonomicznej. Zakłady mają w dalszym ciągu produkować na potrzeby obydwu firm. Rozbudowa ma nawet podwoić moce produkcyjne i zatrudnienia w perspektywie kilku lat.

Jak pisze "Rz", powołując się na nieoficjalne informacje od osób zbliżonych do transakcji, wielomiesięczne rozmowy są bliskie finału, a szczegóły umowy zostały już ustalone. Według gazety lokalne władze otrzymały dokumenty z pytaniem o ewentualne wsparcie publiczne dla kolejnych inwestycji we Wronkach, m.in. w sprawie terenów pod specjalna strfę ekonomiczną.

– Starosta Paweł Kowzan zasygnalizował taką możliwość w ubiegłym tygodniu na sesji rady miasta i gminy Wronki. Zadeklarowaliśmy już wsparcie dla powstania specjalnej strefy ekonomicznej choćby ze strony urzędu pracy czy nawet pewnego dostosowania do jej potrzeb systemu szkolnictwa. Z informacji, jakie do nas docierają, wynika, że w grę wchodzi w perspektywie kilku lat podwojenie zatrudnienia i produkcji – mówi "Rzeczpospolitej" rzecznik starostwa w Szamotułach Maciej Fliger.

Według "Rz" transakcja z z Samsungiem nie wpłynie na zmiany w akcjonariacie Amiki. Spółka, która jest kontrolowana przez Jacka Rutkowskiego, na giełdzie wyceniana jest na 150 mln zł.

Amica to jeden z największych producentów dużego sprzętu AGD w Polsce: zajmuje trzecią pozycję z 12,5-procentowym udziałem w rynku. Zatrudnia prawie 2,5 tysiąca osób.

Udział rynkowy Samsunga jest symboliczny: zaledwie 4,4 proc. Koncern należy do wyjątków wśród dużych światowych producentów tej branży: dotąd nie ma ani w naszym kraju, ani nawet w Europie swojej fabryki.

Po informacji o tej transakcji mocno w górę poszły giełdowe notowania firmy Amica: po pół godzinie handlu zwyżkowały one o ponad 8 procent.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24