Smok rośnie coraz szybciej

Najnowsze

Aktualizacja:

- Wzrost produktu krajowego brutto Chin wyniósł w drugim kwartale 7,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku - podało chińskie Narodowe Biuro Statystyczne w Pekinie. Analitycy już od dawna mówią, że Chiny prawdopodobnie staną się pierwszym głównym krajem świata, jaki przezwycięży obecny kryzys gospodarczy.

Dynamika wzrostu chińskiej gospodarki w drugim kwartale była większa niż kwartał wcześniej aż o 1,8 punktu procentowego. Była też nieco wyższa, niż mówiły prognozy. Władze w Pekinie oczekują, iż w skali całego 2009 roku wzrost PKB Chin wyniesie nawet osiem procent.

Dzięki instrumentom zachęcającym do wydawania pieniędzy (...) mocno wzrosła również konsumpcja. Te czynniki w dużym stopniu zrekompensowały spadek popytu zagranicznego. Zhuang Jian, Asian Development Bank

Klucz do sukcesu

Eksperci tłumaczą wzrost tym, że Pekinowi udaje się zrównoważyć spadki eksportu poprzez ożywienie popytu wewnętrznego. Służy temu wart 585 mld dol. pakiet stymulacyjny. Dzięki niemu w Chinach w górę idą akcje kredytowa i inwestycje - zagraniczne oraz krajowe, dotowane przez rząd. Część analityków ostrzega jednak, że fundamenty odbicia w gospodarce Chin wciąż są kruche, a wzrost w drugim kwartale wciąż jest niższy niż wyniki Chin z ostatnich lat.

- Wpływ na wzrost miały przede wszystkim inwestycje pochodzące z rządowego programu stymulacyjnego. Dzięki instrumentom zachęcającym do wydawania pieniędzy przez ludność w tym okresie mocno wzrosła również konsumpcja. Te czynniki w dużym stopniu zrekompensowały spadek popytu zagranicznego - mówi Zhuang Jian z Asian Development Bank.

Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes