Smok pasie się surowcami

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huChińczycy obkupują się surowcami

46 mld dol wydał w tym roku największy chiński koncern naftowy CNPC na wykup światowych złóż ropy i gazu. Dostał też od rządu w Pekinie kolejne 30 mld euro na dalszą ekspansję.

Przez najbliższe trzy lata Chiny zainwestują 16 mld dol. w wenezuelskie złoża ropy w Delcie Orinoko. Od 2012 roku spółka Chińczyków i państwowego koncernu naftowego Wenezueli PDVSA ma wydobywać 22 mln ton ropy rocznie - więcej, niż zużywają polskie rafinerie Orlenu i Lotosu. Do 2007 roku, kiedy to złoża zostały znacjonalizowane pracowali na nich nafciarze z Norwegii i USA. Teraz prezydent Hugo Chavez zaprosił Chińczyków i Rosjan.

Są pieniądze, jest wszystko

Kiedy cały świat przed rokiem pogrążył się w kryzysie finansowym, Pekin miał na kontach największe na świecie rezerwy waluty, szacowane na 2 bln dol. Teraz Chińczycy się spieszą, by zamienić na świecie tę górę amerykańskich banknotów na to, czego potrzebują najbardziej - surowce dla własnej gospodarki.

Przy okazji Pekin dba o to, by nie być zależnym od jednego dostawcy. Dlatego też w maju Pekin podpisał już wielki kontrakt naftowy z Brazylią, największym konkurentem Wenezueli w Ameryce Południowej.

Chiny chcą też sięgnąć po złoża ropy i gazu ukryte w głębinie oceanu. Przygotowanie się do ich wydobycia zajmie Chińczykom jeszcze sześć lat.

Źródło: Gazeta Wyborcza, chinadaily.com

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu