Śmierć za przekręt a la Madoff

Najnowsze

Aktualizacja:
Archiwum TVN24Młoda milionerka zginie za swoje oszustwa

Wu Ying, najmłodsza chińska milionerka, została skazana przez tamtejszy sąd na karę śmierci za oszustwo finansowe. Kobieta, kusząc inwestorów wysokim oprocentowaniem, przez kilka lat zebrała od nich i zdefraudowała 56 mln dol.

Ying, 28-letnia córka chińskiego chłopa zaczęła budowanie swojego imperium salonów piękności w wieku 18 lat. Wtedy otworzyła swój pierwszy salon w prowincji Zhejiang. W 2006 roku była już właścicielką holdingu Bense, w który wchodziła sieć sprzedaży samochodów oraz kilkanaście hoteli. Wtedy to podobno zaczęła namawiać innych, że pomnoży ich pieniądze. Jak się jednak okazało, nie miała zamiaru ich ani inwestować, ani zwracać i wydała je na własne potrzeby, spłatę kredytów i pokrycie strat swoich firm.

Nie była pierwsza

Została aresztowana w lutym 2007 r. Najpierw do wszystkiego się przyznała, a potem wycofała wszystkie zeznania.

To nie pierwszy wyrok śmierci w Chinach za przestępstwa finansowe. W tym roku otrzymał m.in. prezes koncernu naftowego Sinopec, a w sierpniu został stracony były dyrektor pekińskiego lotniska. Wszyscy zostali uznani winnymi korupcji i przestępstw gospodarczych na milionowe kwoty.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24