Słynne melony staniały

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plMelony wyjątkowo staniały

Kryzys światowy targający gospodarką nie szanuje żadnych świętości. Ostatnio dotknął i poniżył nawet dwa słynne okrągłe i słodkie melony.

Chodzi o słynne melony z pomarańczowym miąższem uprawiane wyłącznie w okolicach miasteczka Yubari na wyspie Hokkaido. Cenione są nie tylko z racji wspaniałego smaku, ale i aromatu, a także doskonałych wręcz proporcji. Inauguracją melonowego sezonu jest co roku aukcja w centralnej hurtowni owoców i warzyw w Sapporo.

I właśnie na tegorocznej akcji widać był, że kryzys i melonów nie oszczędził. Pierwsze w tym roku dwa melony poszły pod młotek za "zaledwie" 500 tysięcy jenów (5,2 tys. amerykańskich dolarów).

Melony dobre na prezent

Cena wydaje się wysoka tylko na pozór. W porównaniu z 2008 rokiem poszły za bezcen. Dwa lata temu pierwsze dwa Yubari pobiły cenowy rekord wszech czasów, osiągając 2,5 miliona jenów (prawie 24 tys. dolarów po ówczesnym kursie).

Oczywiście ceny tych owoców w pełni sezonu są już bardziej realistyczne, choć w handlu detalicznym wahają się (w przeliczeniu) od 50 do 150 USD za sztukę. Japończycy bardzo lubią się nimi obdarowywać.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl