Słynna sieć HMV bliska upadku

Najnowsze

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | LoudrocksurferPierwszy sklep HMV otwarto w Londynie przy Oxford Street w 1921 r.

Brytyjska sieć sklepów muzycznych HMV, niegdyś także samodzielna wytwórnia płytowa, zagrożona jest upadkiem i już we wtorek wyznaczy administratora majątku - donoszą media w Londynie.

Grupa HMV będąca właścicielem 239 sklepów w Wielkiej Brytanii, w tym największego sklepu muzycznego na słynnej londyńskiej ulicy handlowej Oxford Street, zatrudnia w kraju 4350 pracowników. Ma również placówki handlowe w Hongkongu i Singapurze. Notowana jest na londyńskim parkiecie.

"Zarząd z przykrością informuje, że nie był w stanie osiągnąć pozycji, pozwalającej na działalność bez ochrony przed upadłością" - brzmiało opublikowane w poniedziałek wieczorem stanowisko firmy.

Banki odwróciły się od firmy

HMV będąca w trudnościach finansowych od pewnego czasu ostrzegła w grudniu, że może nie wywiązać się z warunków spłaty bankowego kredytu, ponieważ sprzedaż w kluczowym okresie Świąt nie spełniła oczekiwań.

Choć banki zgodziły się pójść na ustępstwa ws. warunków spłaty długu, dostawcy m. in. Universal Music, EMI, Warner Brothers i Disney zwątpiły w długofalową przyszłość HMV i nie chcą dłużej finansować grupy.

Administratorem HMV według BBC zostanie wyznaczona firma Deloitte świadcząca profesjonalne usługi konsultingowe, specjalizująca się w finansach korporacji, rozliczeniach podatkowych i audycie.

Obniżka nie pomogła

W ubiegłym tygodniu HMV ogłosiła o obniżce wszystkich cen o 25 proc., co zostało zinterpretowane, jako chęć przestawienia się na inny asortyment.

Głównym powodem złej kondycji grupy jest konkurencja stwarzana przez sprzedaż DVD i CD online. HMV usiłowała przestawić się na sprzedaż akcesoriów, jak np. słuchawki, ale nie zdołało to zrekompensować spadku sprzedaży podstawowych produktów.

Kryzys uderza w handel detaliczny

Utrzymujący się od 2008 r. w Wielkiej Brytanii okres powolnego wzrostu gospodarki i stagnacji uderza w handel detaliczny. W 2012 roku upadły dwie duże sieci handlowe Comet (elektryka) oraz Jessop (aparaty fotograficzne).

Pierwszy sklep HMV (w dosłownym tłumaczeniu "głos pana"; od znaku towarowego wyobrażające psa wsłuchującego się w gramofon nakręcany korbką) otwarto w Londynie przy Oxford Street w 1921 r.

Autor: zś//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Loudrocksurfer