Wzrost opłat za autostradę u naszych sąsiadów. Ostatnia szansa na zakup tańszej winiety

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP
Premier Słowacji Eduard Heger po spotkaniu premierów grupy V4 (materiał z 2022 roku)
Premier Słowacji Eduard Heger po spotkaniu premierów grupy V4 (materiał z 2022 roku)TVN24
wideo 2/4
TVN24Premier Słowacji Eduard Heger po spotkaniu premierów grupy V4

Słowacki rząd zdecydował w środę o podwyżce opłat za autostrady, argumentując że ceny winiet nie były zmieniane od 12 lat. Roczne i 365-dniowe elektroniczne winiety dla samochodów osobowych będą kosztować w 2023 roku 60 euro, zamiast dotychczasowych 50, miesięczne 17 euro, zamiast 14, a dziesięciodniowe 12, zamiast obecnych 10 euro. Ponieważ nowe ceny mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku kierowcy mogą jeszcze wykupić winietę po obecnych cenach.

Wysokość opłat za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu na Słowacji ustala rząd w drodze rozporządzenia. Nie potrzebuje zgody parlamentu. Decyzja dotycząca przyszłego roku wchodzi w życie w chwili publikacji w Dzienniku Urzędowym.

Ostatnia szansa na zakup tańszej winiety

Ponieważ nowe ceny mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 r., kierowcy mogą jeszcze wykupić winietę po obecnych cenach, ważną 365 dni od daty zakupu. Tradycyjna roczna winieta, która jest zawsze ważna do końca stycznia następnego roku, będzie teraz sprzedawana tylko w nowej cenie 60 euro.

Przychody z winiet: budowa, naprawa i utrzymanie infrastruktury drogowej

Argumentując wzrost cen, resort transportu zaznaczył w komunikacie, że ceny winiet nie były zmieniane od 12 lat. Przed ostatnią podwyżką cen w 2011 roku winieta roczna kosztowała 36,5 euro, miesięczna 9,9 euro, a tygodniowa 4,9 euro. Ministerstwo transportu szacuje, że przyszłoroczne wpływy do budżetu wzrosną o 20 mln euro do około 122 mln euro. Część przychodów z winiet ma być przeznaczona na budowę, naprawę i utrzymanie infrastruktury drogowej.

Czytaj też: Drogi ekspresowe zostaną zamienione w autostrady? Minister odpowiada

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości