Słowacja na Ukrainę dostarczy gaz ziemny. Z Zachodu

Najnowsze

Aktualizacja:
Gazprom | TVN24Ukraina podpisała umowę ze Słowacją

Ukraiński minister energetyki Eduard Stawycki poinformował, że Ukraina podpisała umowę ze Słowacją w sprawie dostaw gazu z Europy Zachodniej. - Dokument został podpisany oraz odesłany na Słowację - cytują ministra ukraińskie media.

Jak informuje Studium Europy Wschodniej, w 2013 roku Ukraina długo negocjowała ze Słowacją dostawy gazu z Zachodu na Wschód.

Nie podpisali

W listopadzie Stawycki podał, że Kijów oczekuje podpisania umowy, jednak w grudniu urzędnicy nie pojawili się na ceremonii podpisania dokumentu.

Z kolei 9 stycznia br. minister energetyki oświadczył, że Kijów planuje importować gaz ziemny wyłącznie z Rosji, a tym samym rezygnuje z jego zakupu w Europie Zachodniej. Wszystko ze względu na niższą cenę rosyjskiego paliwa.

Studium Europy Wschodniej przypomina, że Ukraina w listopadzie 2012 roku rozpoczęła import gazu z Niemiec przez Polskę w porozumieniu z "RWE Supply & Trading". Od kwietnia 2013 roku Ukraina rozpoczęła też sprowadzanie gazu przez Węgry.

W grudniu Kijów i Moskwa podpisały aneksu do umowy gazowej z 2009 roku, zgodnie z którym cena rosyjskiego gazu dla Ukrainy zmniejszyła się do 268,5 dolarów za tysiąc m3, z ponad 400 dolarów wcześniej.

Autor: mn/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl, Studium Europy Wschodniej

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom | TVN24