Słowacja ma euro na wyciągnięcie dłoni

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huNasi południowi sąsiedzi następni w kolejce do euro

Komisja Europejska prawdopodobnie na początku maja da zielone światło dla przyjęcia Słowacji do strefy euro w 2009 roku - donosi PAP powołując się na "źródła dyplomatyczne w Brukseli".

Według tych informacji jeśli Komisja Europejska uzna, że Słowacja jest gotowa do wejścia do strefy euro, to 7 maja wyda w tej sprawie decydującą rekomendację unijnej radzie ministrów finansów. Rada z kolei ma dać swoje zielone światło w czerwcu.

W tym samym miesiącu niewiążącą opinię wyda Parlament Europejski, a decyzję zatwierdzą unijni przywódcy zebrani na czerwcowym szczycie w Brukseli. Ostateczną decyzję, wraz z kursem wymiany słowackiej korony na euro, ogłoszą ministrowie finansów w lipcu.

Tylko ta inflacja...

Przed zamianą krajowej waluty na euro każde państwo musi spełniać tzw. kryteria z Maastricht, czyli między innymi mieć inflację nie wyższą niż o 1,5 pkt. proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie była ona najniższa.

Na razie Słowacja spełnia wszystkie kryteria z Maastricht, choć pewien niepokój wzbudza własnie poziom inflacji. Chociaż spadła ona w 2007 roku, to KE spodziewa się w tym roku wzrostu, biorąc pod uwagę wzrost cen żywności i energii, szybki wzrost gospodarczy kraju oraz napięcia na rynku pracy.

Pierwsze rozszerzenie strefy euro odbyło się 1 stycznia 2007 roku; do dwunastki krajów "starej Unii" (poza strefą pozostały Wielka Brytania, Szwecja i Dania) dołączyła wówczas Słowenia, jako pierwszy reprezentant nowych krajów członkowskich.

Po przyjęciu wspólnej waluty przez Cypr i Maltę na początku 2008 roku, strefa euro liczy obecnie 15 krajów i 320 mln obywateli. Reszta nowych krajów członkowskich - jak wynika z ich mniej lub bardziej konkretnych deklaracji - zamierza przyjąć wspólną walutę do 2013 roku.

Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego Polska byłaby w stanie przyjąć wspólną walutę w 2012 roku.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu