Słowacja jednak uratuje euro? Jest porozumienie

Najnowsze


Słowackie partie koalicji rządzącej osiągnęły w środę porozumienie z opozycyjną partią SMER-SD Roberta Fico w sprawie ratyfikacji reformy Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) - poinformowała telewizja TA3. Drugie głosowanie w parlamencie w tej sprawie odbędzie się najpóźniej w piątek.

Jak poinformował Fico, ustalono też, że wybory zostaną zorganizowane 10 marca - podała agencja Reutera.

We wtorek plan reformy EFSF, przewidujący m.in. zwiększenie udziału Słowacji w funduszu z 4,4 do 7,7 mld euro, przepadł w słowackim parlamencie 21 głosami. Jedna z partii wchodzących w skład koalicji rządzącej - Wolność i Solidarność (SaS) - zagłosowała przeciwko reformie. Głosowanie było powiązane z wotum zaufania dla rządu Ivety Radiczovej. p

Przywódca opozycyjnej lewicowej partii SMER-SD, były premier Robert Fico, uznaje konieczność uchwalenia reformy EFSF, ale - jak pisze Reuters - zażądał w zamian upadku rządu.

Narzędzie walki z kryzysem

Słowacja jest jedynym krajem strefy euro, który nie zaaprobował dotychczas reformy EFSF polegający na zwiększeniu jego uprawnień i środków finansowych pozostających w jego dyspozycji.

Do wejścia w życie reformy potrzebna jest jednomyślność. Wszystkie pozostałe 16 krajów strefy euro poparło już plan zwiększenia uprawnień EFSF.

Fundusz jest jednym z głównych instrumentów walki z ogarniającym Europę kryzysem finansowym.

Źródło: PAP