Słowacja będzie miała euro

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESOd 1 stycznia na Słowacji będziemy płacić w euro

Komisja Europejska uznała, że Słowacja spełnia warunki, by od 1 stycznia 2009 roku wejść do strefy euro. Większość Słowaków obawia się jednak wprowadzenia europejskiej waluty - wynika z ostatnich sondaży.

Słowacja stanie się 16 członkiem strefy euro, pierwszym krajem z Europy Wschodniej.

O gotowości Słowacji do wprowadzenia wspólnej waluty Komisja poinformowała w środę unijną Radę ministrów finansów. Swoją opinię musi jeszcze wydać Parlament Europejski, a decyzję zatwierdzą unijni przywódcy. Ostateczną decyzję, wraz z kursem wymiany słowackiej korony na euro, ogłoszą ministrowie finansów w lipcu.

Korona w górę

Po ogłoszeniu decyzji przez Komisje kurs słowackiej korony wobec euro wzrósł do rekordowego poziomu.

Słowacy zaniepokojeni

Większość Słowaków obawia się jednak negatywnych skutków wprowadzenia wspólnej waluty - wynika z badań przeprowadzonych przez słowacki urząd statystyczny. W marcu Urząd podał, że 72 proc. badanych respondentów obawia się negatywnego wpływu przyjęcia euro na ich życie, a tylko 25 proc. ocenia to wydarzenie jako pozytywne.

Wobec tych obaw rząd premiera Roberta Fico rozpoczął kampanię informacyjną, aby "uspokoić pozbawione podstaw obawy obywateli co do możliwości wzrostu cen" po wprowadzeniu euro.

Kampania poprawiła trochę nastawienie Słowaków. Pod koniec kwietnia już tylko około 56 procent Słowaków uważało, że wejście ich kraju do strefy euro będzie dla nich "niekorzystne" - wynika z sondażu Instytutu UVVM, opublikowanego w Bratysławie.

Polscy ministrowie zadowoleni

- Jest to bardzo dobra wiadomość także dla Polski - ocenił decyzję KE minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem Unia nie próbowała utrudniać Słowacji wejścia do strefy euro "przez naginanie kryteriów". - Komisja zdecydowały się na ścisłą, nie rozszerzoną interpretację kryteriów z Maastricht - stwierdził. Według ministra po tym wydarzeniu reguły, na których kraje przystępują do strefy euro będą jaśniejsze. - Cały program przystąpienia Polski do strefy euro staje się jeszcze bardziej realny niż wcześniej - podkreślił Rostowski.

Słowaków chwaliła także minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. - Mogę tylko zazdrościć Słowakom - przyznała. Jej zdaniem pomoże to naszym południowym sąsiadom korzystać z unijnych dotacji. - Przy takim umacnianiu się złotówki to jest kwestia czasami nawet bolesna - przeliczanie euro na złotówki. Środki nam z miesiąca na miesiąc topnieją - wyjaśniła.

Surowe kryteria

Przed zamianą krajowej waluty na euro każde państwo musi spełniać kryteria z Maastricht, czyli m.in. mieć inflację nie wyższą niż o 1,5 pkt. proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie była ona najniższa.

Pierwsze rozszerzenie strefy euro odbyło się 1 stycznia 2007 roku; do dwunastki krajów "starej Unii" (poza strefą pozostały Wielka Brytania, Szwecja i Dania) dołączyła wówczas Słowenia, jako pierwszy reprezentant nowych krajów członkowskich.

Po przyjęciu wspólnej waluty przez Cypr i Maltę na początku 2008 roku, strefa euro liczy 15 krajów i 320 mln obywateli. Reszta nowych krajów członkowskich - jak wynika z ich mniej lub bardziej konkretnych deklaracji - chce przyjąć wspólną walutę do 2013 roku.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES