Słodkie truskawki dopiero za 2 tygodnie!

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESSłodkie truskawki dopiero za dwa tygodnie!

Słodkie truskawki z polskich pól zjemy dopiero za dwa tygodnie. Choć owoce już pojawiły się na straganach i z dnia na dzień są coraz tańsze, to jednak ciągle są to truskawki szklarniowe.

W hurcie ceny truskawek spadły już nawet do 5,50 zł - informuje giełda w Broniszach, największy hurtowy rynek spożywczy w Polsce. Na straganach płacimy za truskawki po ok. 9 zł. Niestety, ciągle nie są to dojrzewające w słońcu truskawki polowe. Te pojawią się dopiero za około 2 tygodnie, czyli w połowie czerwca.

Maliny i borówki jeszcze później

W trzeciej dekadzie czerwca powinny pojawić się już deserowe maliny i borówka amerykańska. Podobnie, wcześnie można spodziewać się pierwszych owoców z drzew. W ocenie sadowników, w tym roku pogoda była sprzyjająca dla produkcji sadowniczej, dlatego jeżeli nadal będzie dopisywać, to można się spodziewać dobrych zbiorów.

Nadal drogie są nowalijki. Trzeba za nie zapłacić nawet o 20 proc. więcej niż przed rokiem. Jednak rosnąca podaż powoduje, że ceny tych warzyw spadają. Najdroższe są kalafiory, które teraz w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach kosztują około 3,50 zł za sztukę, to jest o połowę drożej niż w maju 2007 r. Droga jest także fasola szparagowa (ponad 70 proc.), kosztuje ona ok. 19 zł za kg, podczas gdy w ubiegłym roku było to 11 zł. Najmniej zdrożały pomidory i ogórki szklarniowe (ich cena to 3,5-4,5 zł/kg). Ogórki długie kosztują podobnie jak w roku ubiegłym (2,20-2,60 zł). Drogie są warzywa korzeniowe pochodzące ze zbiorów 2007 r. Marchew jest droższa 2,5-krotnie, pietruszka i pory o 1/3, o połowę taniej płaci się natomiast za selery.

Kartofle czy młode czy stare, to drogie

Znacznie tańsze są także ziemniaki, i to zarówno "stare", jak i "młode". Ziemniaki młode z polskiej produkcji sprzedawane są w Broniszach w cenie od 2,00 – 4,00 zł, w ub. roku od 4,00 do 6,00. Ziemniaki stare kosztują tylko 1/3 ceny ubiegłorocznej, tj. 0,38-0,48 zł/kg.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES