SLD wycofuje projekt obniżki VAT

Najnowsze

TVN24Przewodniczący klubu SLD Jerzy Szmajdziński

SLD wycofał z Sejmu projekt ustawy obniżającej podatek VAT z 22 proc. do 19 proc. Decyzję podjął szef klubu Jerzy Szmajdziński "po konsultacjach z parlamentarzystami SLD".

Według Szmajdzińskiego, decyzja o obniżeniu VAT "jest przedwczesna". Polityk zapewnił, że do pomysłu będzie można, jeżeli nastąpi m.in. "pełna stabilizacja budżetu, zmniejszony zostanie deficyt budżetowy i dług publiczny".

Szmajdziński dodał, że obecnie deficyt budżetowy i poziom długu publicznego są zbyt wysokie. Oprócz tego "niezaspokojone są potrzeby w sferze usług zdrowotnych, są też napięcia płacowe w edukacji, a także niedofinansowana jest sfera bezpieczeństwa".

Szef klubu SLD dodał, że powodem wycofania było również to, iż "sprawa nie była dostatecznie konsultowana z członkami klubu".

Projekt zakładał m.in., że obniżka miałaby nastąpić od 2008 r. i kosztowałaby budżet państwa 7,5 mld zł. Jednak skutki budżetowe miałyby być zrekompensowane przez zwiększenie sprzedaży towarów i usług.

Zgłaszając pomysł do Sejmu, pomysłodawcy argumentowali, że redukcja stawki VAT byłaby korzystna zarówno dla konsumentów, którzy są płatnikami tego podatku, jak też dla przedsiębiorców, ponieważ zwiększyłby się popyt na towary i usługi.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24