Śląsk stawia na energię słoneczną. "Nie jest uciążliwa"

Najnowsze

sxc.huFarmę fotowoltaiczną w Kochcicach wybuduje słowackie konsorcjum TVERDEX

Jeszcze w tym roku w Kochcicach pod Lublińcem powstanie farma fotowoltaiczna - zapowiada "Dziennik Zachodni". Wcześniej miały tam stanąć wiatraki wytwarzające energię z wiatru, ale nie chcieli ich mieszkańcy. Podobnie jak w kilku innych gminach tego regionu.

- Na dobre odeszliśmy od wiatraków, ale pozostajemy przy odnawialnych źródłach energii, mówi Ireneusz Czech, wójt gminy Kochanowice. - Farmę fotowoltaiczną na 6-hektarowej działce wybuduje słowackie konsorcjum TVERDEX. Mamy jeszcze drugą, większą działkę o powierzchni 11 ha. Myślimy o przeznaczeniu jej pod podobny cel - dodaje wójt.

Nieuciążliwa energia ze Słońca

Farmy fotowoltaiczne to w naszym kraju stosunkowo nowy sposób pozyskiwania energii. Pierwsza taka farma w Polsce została wybudowana w 2011 roku w Wierzchosławicach. Zainwestowała w nią gmina, która powołała spółkę samorządową. - Farma fotowoltaiczna ma tę przewagę nad wiatrową, że tutaj nie ma żadnych uciążliwości dla mieszkańców i negatywnych oddziaływań na środowisko, a zyski są ogromne. Nasza farma produkuje 1 gigawat energii, który w całości przekazywany jest do zakładu energetycznego, mówi Paweł Piska z Energii Wierzchosławice.

Autor: rf/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu