Najnowsze

Słabe dane z polskiej gospodarki. Spada produkcja przemysłowa

Najnowsze

PAP/EPAW minionym miesiącu działające nad Wisłą firmy zmniejszyły produkcję

Produkcja przemysłowa w sierpniu spadła o 1,9 proc. rok do roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. W lipcu wzrosła ona o 2,3 proc. rok do roku.

Analitycy spodziewali się lekkiego wzrostu o 0,7 proc. Kiepskie dane z polskiej gospodarki oznaczają, że w minionym miesiącu działające nad Wisłą firmy zmniejszyły produkcję.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w sierpniu o 0,7 proc., a miesiąc do miesiąca spadła o 1,2 proc.

Prognozy

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w sierpniu wzrostu produkcji rok do roku o 0,5 proc., zaś miesiąc do miesiąca spadku o 5,6 proc.

Spadek cen

GUS podał także, że ceny produkcji przemysłowej w sierpniu rok do roku spadły o 1,5 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w sierpniu w ujęciu rocznym spadły o 1,7 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,1 proc.

Więcej budów

Liczba rozpoczętych budów mieszkań w Polsce w sierpniu wyniosła 13 tys. 993, co oznacza, że w ujęciu rocznym wzrosła o 4,0 proc., zaś miesiąc do miesiąca - o 5,6 proc. - podał w środę GUS. W porównaniu do poprzedniego roku rozpoczęto budowę 99 tys. 499 mieszkań, co oznacza wzrost o 16,5 proc. względem analogicznego okresu roku poprzedniego.

Mieszkania

GUS podał również, że liczba oddanych do użytku mieszkań w sierpniu wyniosła 9 tys. 802 i było to o 6,3 proc. mniej rok do roku oraz o 21,2 proc. mniej miesiąc do miesiąca. W okresie styczeń-sierpień 2014 roku oddano do użytku 88 tys. 699 mieszkań, tj. o 2,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, w sierpniu 2014 r. wyniosła 13 tys. 600 i w ujęciu rocznym wzrosła o 14,3 proc., a w ujęciu miesięcznym spadła o 13,7 proc. Od początku roku liczba wydanych pozwoleń wyniosła 105 tys. 837 i była wyższa o 15,6 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Reakcja rynku

Na słabe dane z polskiej gospodarki natychmiast zareagowali inwestorzy na Giełdzie Papierów Wartościowych. Na wykresie indeksu WIG20 widoczny jest wyraźny spadek.

Autor: mn//bgr//km / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości