Skurczyły nam się majątki

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huW ciągu kilku miesięcy przeciętna polska rodzina straciła ponad 100 tys. zł

Kryzys nie oszczędza nikogo. W ciągu zaledwie kilku miesięcy przeciętna polska rodzina straciła ponad 100 tys. zł. Jak obliczył "Dziennik", nasze majątki najbardziej uszczupliły kredyty we frankach, zakupione nieruchomości i fundusze inwestycyjne.

Na przykładzie dwóch rodzin "Dziennik" wykazał, ile na kryzysie straciły dwie przeciętne rodziny. I tak - np. małżeństwo z Warszawy, która w czasie hossy kupiło mieszkanie na kredyt, w ciągu ostatnich miesięcy straciło aż 183 tys. zł. Natomiast majątek przeciętnej rodziny z Białegostoku, również obarczonej kredytem mieszkaniowym, stopniał o 106 tys. zł - wyliczyli dla gazety eksperci ekonomiczni.

Jesteśmy w kropce

- Takie osoby, niestety, są teraz w kropce. Nie opłaca im się sprzedawać mieszkań, czy wycofywać z funduszy, bo stracą ogromne pieniądze - komentuje dla dziennika Paweł Majtkowski z firmy doradczej Finamo.

Wycofywać swoich pieniędzy nie opłaca się również tym, którzy zainwestowali w indywidualne konta emerytalne. - Konta emerytalne to inwestycje długoterminowe. Takie osoby zarabiają na hossie, ale tracą na bessie. Pozostaje więc zacisnąć zęby i czekać na następny dobry okres dla giełdy - mówi gazecie analityk Open Finance Mateusz Ostrowski.

Źródło: Dziennik

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu