Skrzypek: Lepiej nas traktują

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNES0510SKRZYPEKTRAKT.avi

- Polska wiarygodność gospodarcza na tle innych rynków wschodzących jest duża - uważa prezes NBP Sławomir Skrzypek. Jego zdaniem przedstawiciele innych gospodarek postrzegają pozytywnie nasze starania dla osiągnięcia stabilizacji finansowej i ożywienia gospodarczego.

Skrzypek o projekcji inflacji (TVN CNBC Biznes)

- Polska już przestała być traktowana jako część homogenicznego obszaru rynków wschodzących, jak część jednolitego obszaru regionu Europy Środkowo-Wschodniej, która niesie za sobą szereg ryzyk. Właśnie na tym tle dobrze jesteśmy postrzegani i widać naszą inność - powiedział Sławomir Skrzypek, podczas rozmowy z reporterem TVN CNBC Biznes w Stambule, gdzie właśnie trwa szczyt Banku Światowego i MFW.

Skrzypek mówił też o przyszłorocznej inflacji. Analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego prognozują, że wyniesie ona 2,2 proc., ale zdaniem szefa NBP możemy się spodziewać bardziej optymistycznych danych. - Poczekajmy 2-3 tygodnie, kiedy NBP zaprezentuje najświeższy raport o inflacji, którego poważna część poświęcona jest wzrostowi gospodarczemu. Mogę tylko powiedzieć, że nie będzie on mniej optymistyczny od tego czerwcowego. Ale jednak projekcja to jest projekcja. Sfera realna wymaga określonych działań. Z drugiej strony można powiedzieć - zawsze są ryzyka, które działają w obie strony - podkreślił prezes NBP. Jak dodał, to samo dotyczy dynamiki Produktu Krajowego Brutto.

Centralna ścieżka projekcji inflacji z czerwca zakłada inflację w 2009 r. na poziomie 3,2 proc., a w 2010 r. 2,1 proc., a wzrost PKB w 2009 r. na poziomie 0,4 proc. i w 2010 r. 1,4 proc. (PAP)

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES