Skrzypek: jest szansa, że urośniemy

Najnowsze

Aktualizacja:
Polskie Radio, fot. TVN240306skrzypek.avi

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka wciąż istnieje ogromna szansa, aby Polska w tym roku osiągnęła dodatnią dynamikę Produktu Krajowego Brutto. Występując w Polskim Radiu Skrzypek przypomniał, że dorobkiem 20 lat wolnej Polski jest 80-procentowy wzrost PKB.

Skrzypek zwrócił uwagę na wpływ inwestycji na PKB. Jego zdaniem w kolejnych miesiącach możliwy jest ich spadek. - Spodziewaliśmy się w pierwszym kwartale minus 3 proc., okazało się, że dynamika spadania inwestycji - bo one będą spadały - jest mniejsza - podkreślił Skrzypek.

- W następnych miesiącach dynamika inwestycji może dalej spadać, potrzebne są działania, które będą to neutralizować - dodał.

W I kw. 2009 dynamika PKB wyniosła 0,8 proc. rdr.

Ceny żywności wciąż rosną

Zdaniem Sławomira Skrzypka, obecnie inflacja jest nieco wyższa niż przewidywano, m.in. ze względu na wzrost cen żywności. Resort finansów podał w poniedziałek, że szacuje inflację w maju 2009 roku na poziomie 3,8 proc. rok do roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca spodziewa się wzrostu cen o 0,6 proc.

- Jesteśmy w dalszym ciągu w nastawieniu łagodzenia polityki pieniężnej - powiedział w środę dziennikarzom Skrzypek.

Awansowaliśmy

Sławomir Skrzypek mówił też w radio o konferencji, którą organizuje NBP 5 czerwca, w ramach obchodów 20 lat od upadku komunizmu. Gośćmi będą między innymi prezydent Czech Vaclav Klaus, prezes Europejskiego Banku Centralnego oraz unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych. Wśród panelistów będą między innymi Leszek Balcerowicz i Marek Belka. Balcerowicz podsumuje ostatnie 20 lat, a Belka zajmie się problemem konwergencji w Unii Europejskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONFERENCJI

Prezes Skrzypek, podsumowując okres po upadku komunizmu, zaznaczył, że był on pozytywny dla Polski. Jak podkreślił, w tym czasie PKB wzrosło o 80 procent, a polska gospodarka awansowała z 11. na 7. miejsce w Europie. Nadal jednak jest w tyle za gospodarkami Czech, Węgier, Słowacji - powiedział prezes NBP.

Prezes Skrzypek przypomniał również, że z okazji 4 czerwca NBP wprowadzi do obiegu kolekcjonerską monetę o nominale 25 złotych.

Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: Polskie Radio, fot. TVN24