Skrzypek: Jest już kandydat na wiceprezesa NBP

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPrezes NBP przed komisją finansów publicznych

Na początku przyszłego tygodnia zostanie podane nazwisko nowego wiceprezesa NBP - zapewniał podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych prezes NBP Sławomir Skrzypek. Przez 3,5 godziny szef banku centralnego składał wyjaśnienia na temat sytuacji w NBP.

Prezes NBP poinformował posłów, że złożył wniosek o powołanie nowego wiceprezesa NBP. - W tej chwili nie mogę podać jego nazwiska, ale mogę zapewnić, że na początku przyszłego tygodnia zostanie ono upublicznione. Stabilność władz NBP jest zapewniona - uspokajał Skrzypek.

Prezes NBP zapewniał posłów, że w banku centralnym w związku ze zmianą przepisów regulujących prace NBP nie doszło do złamania prawa. - Zarzuty pana Pruskiego są bezzasadne. Zmiany służą poprawie zarządzania tą instytucją - przekonywał Skrzypek. Przypomniał, że NBP jest niezależny i zaapelował do posłów, żeby nie zmieniali tego stanu rzeczy.

Skrzypek powiedział posłom, że niezależnie od zmian w zarządzie NBP działa normalnie, a stabilność finansowa państwa jest zapewniona, zaś nagłaśnianie kwestii zmian personalnych "nie służy reputacji banku centralnego". Podkreślił, że rezygnacje w bankach centralnych nie są niczym nadzwyczajnym.

Ciemne chmury nad szefem NBP Sytuacja wokół NBP stała się napięta, gdy jeden z wiceprezesów NBP, Jerzy Pruski, złożył wymówienie z pełnionej funkcji. Skarżył się publicznie, że jego rola była marginalizowana, a wypowiedzi ignorowane. Według Pruskiego, zmiany w sposobie zarządzania bankiem oznaczały złamanie ustawy o NBP. A za to może grozić odpowiedzialność konstytucyjna.

Prezes Skrzypek odrzucił te zarzuty. Poparli go pozostali członkowie zarządu, którzy w specjalnym oświadczeniu napisali, że Pruski jako jedyny z członków zarządu NBP był przeciwny wprowadzeniu regulacji prowadzących do poprawy zarządzania bankiem i większego upodmiotowienia członków zarządu.

Kto zastąpi prezesów? Wcześniej, na początku stycznia, z funkcji wiceprezesa NBP zrezygnował Krzysztof Rybiński.

Biuro prasowe NBP informowało kilka dni temu, że jednego z wiceprezesów może zastąpić Piotr Wiesiołek. Jego kandydatura została zgłoszona prezydentowi.

Zgodnie z ustawą o NBP, w skład zarządu NBP wchodzą: prezes NBP oraz od 6 do 8 członków zarządu, w tym 2 wiceprezesów banku. Członków zarządu NBP powołuje i odwołuje na 6 lat prezydent - na wniosek prezesa NBP.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES