Skrzypek: działamy prewencyjnie, nie ratunkowo

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESSławomir Skrzypek, prezes NBP

NPB wprowadza pakiet zaufania, zastrzegając jednocześnie by nie nazywać go planem ratunkowym "bo nie ma czego ratować", a nasze banki są w dobrej kondycji. Wprowadzenie m.in. swapów walutowych zawieranych z bankiem centralnym ma jedynie "zapewnić nam poczucie pewności".

Polski system bankowy jest bezpieczny - zapewnił we wtorek podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomir Skrzypek - Depozyty klientów są bezpieczne, dodatkowo zagwarantowane gwarancjami do 50 tys. euro, czyli do 175 tys. zł - uspokajał Skrzypek.

Dodał, że w związku z gwarancją depozytów "nasz plan nie musi oznaczać wpompowania środków w system bankowy.

Trzy główne cele

Narodowy Bank Polski przygotował tzw. "Pakiet zaufania" obejmujący działania niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa systemu bankowego w Polsce.

Działania, które NBP zamierza podjąć mają się koncentrować się na osiągnięciu trzech celów: umożliwieniu bankom pozyskiwania środków walutowych, a także środków złotowych na okresy dłuższe niż jeden dzień oraz zwiększenie możliwości pozyskiwania płynności w złotych przez banki, poprzez rozszerzenie zabezpieczeń operacji z NBP.

Chodzi m.in. o szerszą listę aktywów mogących stanowić zabezpieczenie dla kredytu lombardowego w NBP czy utrzymanie emisji 7-dniowych bonów pieniężnych.

Równocześnie NBP przypomniał bankom o możliwości przedterminowego wykupu bonów pieniężnych.

Swapy dadzą bezpieczeństwo

NBP zadeklarował, że wprowadzi operacje swapów walutowych, które jak tłumaczył Sławomir Skrzypek "dają poczucie bezpieczeństwa". Swap to umowa pomiędzy dwoma podmiotami na wymianę przyszłych przepływów pieniężnych. Umowa ta określa jak ma wyglądać rozliczenie oraz kiedy takie przepływy mają nastąpić. W szczególności może polegać na umowie między dwoma podmiotami, w której płatność o oprocentowaniu zmiennym zamieniana jest na płatność o oprocentowaniu stałym. Pozwala to uzyskać korzyści obu stronom.

Nowe instrumenty wzmocnią zaufanie

Decyzje został podjęte na spotkaniu Sławomira Skrzypka, członków Rady Polityki Pieniężnej i zarządu NBP z przedstawicielami sektora bankowego.

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie uznali, że system bankowy w Polsce jest bezpieczny i stabilny, ale występuje potrzeba wzmocnienia zaufania na rynku międzybankowym poprzez rozszerzenie instrumentów polityki pieniężnej.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES