Skorpiony i Panny nie dostaną pracy

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huW Chinach o zatrudnieniu decyduje astrologia, wcześniej skandal wywołały wymagania dotyczące grupy krwi

Chińskie firmy zamieszczają ogłoszenia o pracy, w których jednym z wymagań jest odpowiedni znak zodiaku. Skorpiony i Panny nie mają szans na zatrudnienie, za to Koziorożce, Ryby i Wagi są mile widziane. Kontrowersyjne ogłoszenia wywołały burzę w internecie.

W chińskiej miejscowości Wuhan pojawiły się ogłoszenia o pracy, w których astrologia bierze górę nad kompetencjami. "Nie chcemy Skorpionów i Panien. Koziorożce, Ryby i Wagi będą traktowane priorytetowo" – można przeczytać w ogłoszeniu, jak donosi lokalna gazeta "Chutian Metropolis Daily"

Pracodawcy zdecydowali tak po przeprowadzonych badaniach, z których wynikło, że pracownicy, którzy są spod znaku Skorpiona, mają silne osobowości i zmienne nastroje, zaś Panny są niezwykle kapryśne i krytyczne, a także nie potrafią zatrzymać się w jednej pracy na długo.

- Zatrudnieni spod tych dwóch znaków zodiaku najczęściej kłócili się z kolegami z pracy albo nie potrafili zbyt długo skupiać się na jednym zleceniu. Menedżerowie chcą uniknąć podobnych sytuacji – tak autorka badań tłumaczy nową modę wśród chińskich firm.

Bardziej odpowiednie do pracy w grupie są Koziorożce, Ryby i Wagi, zwłaszcza na stanowiskach nauczycieli i urzędników. Raport jednak nie wyjaśnia dlaczego.

Cechy osobowości czy umiejętności?

Nietypowe wymagania wywołały burzę w internecie. Jedni wyśmiewają astrologiczną dyskryminację, inni próbują się do niej dostosować.

"Jestem Skorpionem, więc jestem skazany na to, by iść żebrać na ulicach" - ironizuje jeden ze studentów na popularnym internetowym portalu społecznościowym Sina. Drugi napisał: "Jestem wspaniałym Lwem, więc mam większe szanse w ubieganiu się o stanowiska kierownicze?".

To nie pierwszy raz, kiedy rażące wymagania w Chinach wzbudziły kontrowersje. Światowe media donosiły już o tym, jak firmy wymagały odpowiedniej grupy krwi.

Portal powie ci kim jesteś

Jak pisze China News Service, w wyniku podobnych doniesień, wśród młodzieży narasta presja i coraz większą popularność zyskują wśród nich nieracjonalne porady w internecie, w których zamiast umiejętności i wykształcenia górę biorą cechy osobowości.

Powstał nawet niezwykle popularny portal, który dzieli 12 znaków zodiaku na znaki ziemi (Koziorożec, Byk i Panna), znaki wodne (Rak, Skorpion i Ryby), znaki ognia (Baran, Lew i Strzelec) oraz powietrza (Waga, Wodnik i Bliźnięta) i łączy je z czterema grupami krwi - A, B, AB i O. Na tej podstawie tworzy 16 kombinacji, które mają być dowodem na to, kto ma szansę na etat.

Ponadto, nie tylko wymienia cechy charakterystyczne osób z każdej kombinacji, ale oferuje również wskazówki, jak przezwyciężyć charakterystyczne dla nich wady podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Lin Zhi, ekspert zatrudnienia w Zhejiang University, obawia się, że "odwoływanie się do znaków zodiaku i grup krwi jest groźne, bo może powodować, że ludzie będą ignorować niektóre niezbędne przygotowania przy poszukiwaniu pracy".

Źródło: Daily Telegraph, China News Service

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu