Skończyła się "kasa za graty"

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huAmerykanie nie dostaną już dopłat do nowych aut

Bliski koniec dopłat do nowych samochodów w USA. Rząd ogłosił, że fundusz, z którego były finansowane się wyczerpał. Rządowe wsparcie Amerykanie będą mogli uzyskać jeszcze tylko do przyszłego tygodnia.

Od kilku miesięcy Amerykanie, którzy kupowali nowy samochód, złomując jednocześnie swoje stare auto, mogli liczyć na rządowe wsparcie w wysokości 4,5 tys. dol. Program - ochrzczony przez media mianem "kasy za graty" - miał ożywić znajdujący się w potężnych tarapatach amerykański przemysł motoryzacyjny.

Rynek ruszył

Pierwotnie na dopłaty Waszyngton przeznaczył 1 mld dol., jednak zainteresowanie było tak wielkie, że do funduszu dołożono kolejne 2 miliardy. Nie bez znaczenia był także fakt, że "kasa za graty", rzeczywiście rozruszała rynek samochodowy. Jak wyliczyła firma JD Power monitorująca branżę, w sierpniu sprzedaż nowych samochodów po raz pierwszy od 12 miesięcy przekroczy milion sztuk.

- Ten program był ostatnią deską ratunku dla przemysłu samochodowego, rozruszał ważny sektor gospodarki i sprawił, że wiele osób wróciło do pracy - stwierdził Sekretarz Transportu Ray LaHood. - Jednocześnie udało się skłonić ludzi do porzucenia starych, zanieczyszczających powietrze samochodów i kupna nowych, bardziej ekologicznych aut - dodał.

Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu