SKOK na geotermię o. Rydzyka

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W Toruniu dowiercono się do gorącej wody

Ojciec Tadeusz Rydzyk znalazł majętnego wspólnika do swoich odwiertów geotermalnych. Jak donosi tygodnik "Polityka", zarejestrowana w Luksemburgu spółka SKOK Holding S.a.r. l. została wspólnikiem firmy Geotermia Toruń. Większość udziałów Geotermii należy wciąż do Fundacji Lux Veritatis, powiązanej z o. Rydzykiem.

Właścicielami luksemburskiej spółki są podmioty należące do systemu SKOK w Polsce. Cytowany przez "Politykę" rzecznik Krajowej SKOK Andrzej Dunajski przekonuje, że „to doskonałe przedsięwzięcie ekonomiczno-biznesowe”, zgodne z priorytetami Kas, do których należy „wspieranie ekologii”. Tygodnik zauważą, że do władz spółki Geotermia Toruń oprócz zaufanych o. Rydzyka weszli ludzie związani z Kasami i jeden ze wspólników sławnej sopockiej Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Głuchowski Rodziewicz Zwara i Partnerzy – Jacek Mazan.

Wiercenia z historią

Jak przypomina tygodnik, przed kilkoma laty Lux Veritatis uzyskała koncesję na poszukiwanie i wydobycie wód geotermalnych. Za rządów PiS Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał jej 27 mln zł na dokonanie odwiertów w sąsiedztwie założonej przez o. Rydzyka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Gorące źródła miały ogrzewać budynek uczelni i akademik.

Po upadku rządu Jarosława Kaczyńskiego NFOŚ, ze względu na liczne uchybienia we wniosku, wypowiedział fundacji umowę. Wtedy próbowano zorganizować publiczną zbiórkę na sfinansowanie inwestycji, jednak ministerstwo spraw wewnętrznych nie wydało niezbędnej do tego zgody. Mimo to na antenie Radia Maryja wzywano do wpłat na fundację Lux Veritatis.

Wykonany został jeden odwiert, w którym jest woda o temperaturze 60 stopni (spodziewano się 90). Do uruchomienia eksploatacji energii geotermalnej potrzebny jest jeszcze jeden - pobrana spod ziemi woda musi tam zostać na powrót wpompowana.

Zmiana właściciela?

Jak pisze "Polityka", przypuszczalnie Geotermia Toruń przejmie od Fundacji tę inwestycję. Z akt spółki wynika, że ma ona prowadzić działalność usługową wspomagającą górnictwo i wydobywanie, wytwarzać i sprzedawać energię elektryczną, a także zajmować się uzdatnianiem i dostarczaniem wody oraz prowadzić hotele i obiekty sportowe.

Tygodnik wskazuje, że współpraca o. Tadeusza Rydzyka z Kasami trwa od kilku lat. Redemptorysta zachwala SKOK jako jedyną rdzennie polską instytucję finansową. Zgodnie z koncesją Telewizja Trwam i Radio Maryja nie mogą emitować reklam. W ubiegłym roku podpisano więc umowę, na mocy której przedstawiciele SKOK prowadzą w tych mediach „edukację ekonomiczną”, a w zamian za to Kasy wspierają finansowo projekty o. Rydzyka. SKOK im. Stefczyka zobowiązał się, że nie będzie pobierał opłat od pieniędzy przekazywanych na ich konta przez swoich klientów, ufundował także stypendia dla 26 studentów WSKSiM w Toruniu.

Źródło: Polityka

Źródło zdjęcia głównego: TVN24