Skok na amerykańskiej stopie nieprędko

Najnowsze

Aktualizacja:
WikipediaFed nie zaskoczył rynków

Komitet Operacji Otwartego Rynku (FOMC) Rezerwy Federalnej nie zmienił wysokości stóp procentowych. Taka decyzja Fed jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Fed podtrzymał także w komunikacie obietnicę utrzymania ich przez "wydłużony okres" na rekordowo niskim poziomie. Obecnie główna stopa Fed wynosi od 0 do 0,25 proc.

W komunikacie FOMC informuje, że sytuacja gospodarcza "prawdopodobnie gwarantuje wyjątkowo niski poziom stopy funduszy federalnych przez wydłużony okres". Zawarty w nim opis stanu gospodarki USA jest trochę bardziej optymistyczny w kwestii sytuacji na rynku pracy. Członkowie FOMC podkreślają jednak także utrzymującą się słabość rynku nieruchomości.

Jeden z członków FOMC przedstawił odmienną opinię od swoich kolegów. Thomas Hoenig, szef Fed z Kansas City był przeciwny umieszczaniu w komunikacie frazy o "wydłużonym okresie" utrzymania niskich stóp. Zrobił to już po raz drugi.

Fed potwierdził też, że warty 1,25 biliona dolarów program zakupu obligacji hipotecznych dobiegnie końca w tym miesiącu.

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia