Skarb (znów) chce sprzedać firmę Enea

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Prawie 2/3 akcji firmy do kupienia

Ministerstwo Skarbu Państwa zaprasza inwestorów do negocjacji i wystawia na sprzedaż 51 procent akcji firmy energetycznej Enea. Memorandum informacyjne można odbierać do 27 lipca.

Skarb Państwa chce sprzedać 225.135.940 akcji spółki.. Zgłoszenia chętnych są przyjmowane przez Credit Suisse i Rothschild Polska. Termin składania pisemnych odpowiedzi na publiczne zaproszenie do negocjacji przez potencjalnych inwestorów upływa za miesiąc - 28 lipca w południe.

Ministerstwo Skarbu Państwa już raz próbowało dokonać sprzedaży Enei. W sierpniu ubiegłego roku resort zakwalifikował niemiecki koncern RWE jako jedynego oferenta w procesie prywatyzacji spółki. Ostatecznie, z powodu zbyt dużych rozbieżności cenowych, koncern nie złożył wiążącej oferty.

W lutym tego roku Skarb Państwa sprzedał inwestorom instytucjonalnym poprzez giełdę 16,05 proc. akcji Enei, po 16,00 zł za akcję. Wartość oferty wyniosła 1,134 mld zł. Resort zapowiadał wtedy, że pakiet kontrolny Enei chce sprzedać inwestorowi branżowemu. Wiceminister skarbu Jan Bury zapowiadał ostatnio, że jest szansa, by na przełomie 2010 i 2011 roku zamknąć transakcję sprzedaży poznańskiej grupy energetycznej.

Skarb Państwa ma obecnie 60,43 proc. akcji spółki, ale 9,43 proc. stanowią akcje pracownicze. Drugim największym akcjonariuszem spółki jest Vattenfall, który ma 18,67 proc. akcji spółki.

"Minister Skarbu Państwa przewiduje możliwość zbycia akcji nie nabytych przez uprawnionych pracowników Potencjalnemu Inwestorowi, który nabędzie zbywane akcje, w przypadku wygaśnięcia prawa uprawnionych pracowników do nieodpłatnego nabycia tych akcji" - napisano w ogłoszeniu.

Resort podaje, że przedmiotem negocjacji będzie w szczególności cena za zbywane akcje, struktura transakcji zapewniająca zbycie przez SP wszystkich zbywanych akcji oraz zobowiązanie do nabycia od uprawnionych pracowników akcji spółki po cenie za akcję nie niższej niż cena za akcję, po której inwestor nabędzie zbywane akcje.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24