Skarb sprzedał akcje KGHM za 2 miliardy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN2410 proc. akcji KGHM sprzedane

Skarb Państwa sprzedał w piątek 20 milionów (10 proc.) akcji KGHM za ponad 2 miliardy zł. Tp kolejna historyczna transakcja na Giełdzie Papierów Wartościowych - napisał w swoim komunikacie resort skarbu.

Jak podało w komunikacie MSP, ponad połowa oferty znalazła nabywców wśród polskich inwestorów instytucjonalnych. Krajowe fundusze emerytalne były wśród nich najliczniejszą grupą.

"Sprzedaż akcji KGHM-u jest kolejną historyczną transakcją, po emisji z prawem poboru PKO BP S.A. (5 miliardów zł) i ofercie publicznej PGE S.A. (6 milardów zł), przeprowadzonej ostatnio na polskim rynku kapitałowym" - czytamy w komunikacie resortu.

Jak podkreślono, sprzedaż akcji KGHM spotkała się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. Zapisy na akcje zakończyły się w ciągu jednego dnia, a liczba zleceń kupna przewyższała o połowę liczbę sprzedawanych akcji. "Cena 103 zł za akcję KGHM-u lokuje się w przedziale najwyższych 11 proc. cen akcji spółki w ostatnich 52 tygodniach" - dodaje resort.

Skarb zadowolony

- Skarb Państwa jest zadowolony z przebiegu transakcji i uzyskanej ceny - powiedział TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

W wyniku transakcji akcjonariat KGHM pozostaje w dalszym ciągu rozproszony. "Dzięki zmianom w statucie, przeprowadzonym w grudniu 2009 roku, główny akcjonariusz, jakim jest Skarb Państwa, zabezpieczył swoje interesy w spółce" - wskazał resort skarbu w swoim komunikacie.

Jak dodano, uzyskanie ponad 2 miliardów ze sprzedaży akcji KGHM jest elementem realizacji Czteroletniego Planu Prywatyzacji przygotowanego przez Aleksandra Grada w 2008 roku.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24