Skarb sprzedaje kawałek PGE

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Skarb chce sprzedać do 10 procent akcji PGE

Ministerstwo skarbu państwa oferuje do sprzedaży 10 procent akcji Polskiej Grupy Energetycznej - dowiaduje się TVN CNBC w dwóch niezależnych źródłach. Oferta skierowana jest do inwestorów zagranicznych. Skarb Państwa ma obecnie niespełna 80 proc. udziałów w PGE, resztę posiadają drobni akcjonariusze.

Informacje TVN CNBC potwierdzają też doniesienia agencji Bloomberg, według której ministerstwo skarbu państwa oferuje do sprzedaży do 187 mln akcji, co stanowi właśnie do 10 proc. akcji PGE. Cena sprzedaży akcji ma być ustalona poprzez przyspieszoną budowę księgi popytu, która ma zakończyć się w piątek.

W listopadzie ubiegłego roku energetyczny koncern PGE SA zadebiutował na giełdzie. Była to największa oferta publiczna w Europie. Utworzona w 2006 roku grupa jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej z ponad 40-procentowym udziałem w polskim rynku.

Energię od PGE kupują niemal wszystkie spółki dystrybucyjne, bo tylko PGE produkuje więcej energii, niż sprzedaje własnym odbiorcom detalicznym. Bezpośrednio zaopatruje odbiorców w centralnej i wschodniej Polsce.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24