Skarb sprzeda więcej akcji giganta

Najnowsze

Aktualizacja:
Skarb Państwa sprzeda więcej akcji Tauronu

Ok. 53 proc. akcji giganta energetycznego Tauron sprzeda w ofercie publicznej Skarb Państwa, poinformował minister skarbu Aleksander Grad. Do inwestorów indywidualnych ma trafić ok. 25 proc. akcji. Maksymalna cena akcji ma być podana na początku czerwca.

W porannym komunikacie Tauron mówił o ok. 52 proc. akcji na sprzedaż. "Oferta będzie obejmować akcje stanowiące około 52 proc. obecnego kapitału spółki, oferowanych do sprzedaży przez Skarb Państwa. Po ofercie udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki zostanie obniżony z 87,5 proc. (stan na dzień 30 kwietnia 2010 r.) do około 34 proc., jeśli wszystkie oferowane akcje zostaną objęte przez inwestorów", napisano w komunikacie.

"Oczekuje się, że oferta zostanie przeprowadzona w drugim kwartale 2010 r., o ile umożliwią to warunki rynkowe", dodano. Oferta będzie skierowana do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce oraz wybranych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych.

25 proc. akcji dla inwestorów indywidualnych

Po godz. 10 na konferencji prasowej minister Grad mówił już ok. 53 proc. 25 proc. akcji ma przypaść inwestorom indywidualnym, ale minister zapowiedział, że Skarb będzie w tej kwestii "elastyczny" "w zależności od tego, jakie będzie zainteresowanie rynku".

- Spodziewamy się, że pod koniec przyszłego tygodnia zostanie zatwierdzony prospekt (...) Ok. 3-4 czerwca rozpoczniemy roadshow. Na początku czerwca ustalimy cenę - mówił Grad.

Pod koniec przyszłego tygodnia powinien zostać natomiast zatwierdzony prospekt emisyjny spółki.

Nie mamy ambicji bicia rekrodów

Szef resortu skarbu pytany o wartość oferty Tauronu podkreślił: - Nie mamy takich ambicji, które miałyby bić kolejne rekordy. Musimy uplasować emisję jak najlepiej z punktu widzenia Skarbu Państwa z zachowaniem elementarnych interesów inwestorów.

Główni koordynatorzy

Globalnymi Koordynatorami Oferty są UBS Investment Bank i UniCredit CAIB Polska. Merrill Lynch International i ING, a także UBS Investment Bank i UniCredit CAIB Polska są Globalnymi Współprowadzącymi Księgę Popytu. W skład konsorcjum wchodzą również DI BRE Banku i DM PKO BP jako Krajowi Współprowadzący Księgę Popytu oraz DM BOŚ i DM Trigon jako Krajowi Menedżerowie Oferty. UniCredit CAIB Poland jest również Agentem oferty w Polsce.

Do tej pory nie było wiadomo ile

Rada Ministrów 11 maja zgodziła się na sprzedaż do 53 proc. akcji Tauronu. Rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór informował wówczas PAP, że ostateczna decyzja o wielkości sprzedawanego pakietu zależeć będzie od sytuacji na rynku.

Ministerstwo Skarbu Państwa informowało wcześniej, że oferta obejmie ok. 25 proc. akcji spółki, ale sprzedawany pakiet może być zarówno większy, jak i mniejszy, m.in. w zależności od sukcesu oferty PZU.

Pozostałe akcje należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy.

Tauron złożył prospekt do Komisji Nadzoru Finansowego 12 kwietnia. Debiut giełdowy spółki jest planowany na koniec czerwca.

Duże aktywa, duże zatrudnienie

Holding Tauron Polska Energia, który tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych.

Kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Moc elektrowni skupionych w grupie wynosi 5 tys. 447 MW. Grupa obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób.

Zysk netto grupy Tauron wyniósł w ubiegłym roku 898,7 mln zł przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 13,6 mld zł. Aktywa grupy w 2009 roku przekroczyły 22 mld zł.

Źródło: TVN CNBC, PAP