Skarb "po cichu" zgarnął 2,5 mld zł

Najnowsze

Aktualizacja:
PGESkarb Państwa sprzedał część udziałów w PGE

Skarb Państwa sprzedał 7-proc. pakiet akcji Polskiej Grupy Energetycznej po 19,20 zł za walor - wynika z nieoficjalnych doniesień źródeł Polskiej Agencji Prasowej. Informacja, że może dojść do takiej transakcji krążyła w czwartek wśród inwestorów, choć ani resort, ani zarząd spółki nie chciały jej komentować. Transakcja przyniosła Skarbowi Państwa ok. 2,5 mld zł.

W czwartek rano pojawiła się informacja, że Skarb Państwa oferuje inwestorom 93,5 mln akcji PGE, czyli 5 proc. kapitału zakładowego spółki za nieco ponad 20,3 zł za papier. W efekcie, jak twierdzi PAP, sprzedano 7 proc. udziałów po 19,20 zł za akcję. W czwartek na zamknięciu notowań kurs akcji PGE wynosił 19,37 zł i był najniższy od początku ubiegłego tygodnia. Przed transakcją Skarb Państwa posiadał 69,29 proc. akcji PGE.

Grupa Kapitałowa PGE jest największą grupą sektora elektroenergetycznego w Polsce oraz jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi 40 proc. a w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26 proc - podaje spółka. Roczna produkcja energii elektrycznej w Grupie PGE w 2010 roku wyniosła ok. 53 TWh netto. PGE jest też głównym partnerem rządu w strategii rozwoju energii atomowej. Pierwszy reaktor ma ruszyć w 2020 roku.

Źródło: PAP, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: PGE