Skarb Państwa się wyprzedaje

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Aleksander Grad realizuje swój prywatyzacyjny plan

- Do połowy 2009 roku resort skarbu chce sprzedać prawie wszystkie resztówki większościowym udziałowcom - powiedział w poniedziałek szef resortu skarbu Aleksander Grad. Minister podkreślił, że chodzi nie tylko o udziały poniżej 10 proc. akcji spółki, ale także te większe - nawet powyżej 25 proc.

Sprzedaż resztówek to początek wielkiego planu prywatyzacyjnego rządu, który w ciągu czterech lat ma zasilić budżet nawet pięcioma mld zł.

- Chcemy sprzedać jak najwięcej resztówek, by w połowie 2009 roku praktycznie ich nie było. Będziemy zachęcać większościowych akcjonariuszy do odkupienia akcji od Skarbu Państwa - powiedział Grad.

Chcemy sprzedać jak najwięcej resztówek, by w połowie 2009 roku praktycznie ich nie było. Będziemy zachęcać większościowych akcjonariuszy do odkupienia akcji od Skarbu Państwa. grad o resztówkach

Proces ten - jak zaznaczył - ma przyspieszyć przygotowywany przez resort skarbu projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. - Chcemy wprowadzić zasadę sprzedaży resztówek poprzez aukcje nie tylko dla pakietów poniżej 10 proc., ale również dla pakietów większych - powyżej 10 proc" - dodał.

Minister podkreślił, że inwestorzy muszą się zastanowić, czy będą chcieli brać udział w tych licytacjach, czy pozwolą na sprzedaż resztówek komu innemu. - Muszą oni zdawać sobie sprawę, że nowy właściciel może być bardziej w tej spółce agresywny, niż do tej pory Skarb Państwa - zaznaczył minister.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24