Skarb Państwa myśli o zmianie prezesa GPW

Najnowsze

TVN24 BiSSkarb Państwa rozważa zmianę prezesa Giełdy Papierów Wartościowych

Skarb Państwa rozważa zmianę na stanowisku prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24 Biznes i Świat. Obecnego szefa spółki Adama Maciejewskiego miałby zastąpić Paweł Tamborski, obecnie wiceminister Skarbu Państwa.

TVN24 Biznes i Świat nieoficjalnie dowiedział się, że Skarb Państwa rozważa zmianę prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Na czele spółki miałby stanąć obecny wiceminister tego resortu Paweł Tamborski. Teraz szefem GPW jest Adam Maciejewski.

Z ministerstwa na GPW?

Akcjonariusze GPW zamierzają dokonać zmiany na stanowisku prezesa spółki. Wśród kandydatów wymienia się m.in. Pawła Tamborskiego, który ma doświadczenie w bankowości inwestycyjnej. Zdobył je w UniCredit i Wood & Company. Tamborski jest teraz wiceministrem Skarbu Państwa. To właśnie Skarb Państwa ma decydujące zdanie w sprawie wyboru prezesa GPW. Wszystko dlatego, że do SP należy kontrolny pakiet (35 proc. akcji i 51,7 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy). Wśród wyzwań, które mogą stanąć przed nowym prezesem GPW jest nawiązanie i zacieśnienie współpracy z giełdą w Wiedniu. Jeśli ten projekt doszedłby do skutku, to GPW w Warszawie stałaby się najważniejszym rynkiem w regionie.

Zmiany na szczycie

Adam Maciejewski, obecny prezes GPW, pełni stanowisko od 21 grudnia 2012 roku. Stanął na czele spółki po tym, jak Ludwik Sobolewski został zawieszony w pełnieniu funkcji przez radę nadzorczą GPW. Był to efekt publikacji prasowych mówiących o tym, jakoby jeden z jego współpracowników lobbował wśród prezesów spółek giełdowych do sponsorowania filmu "Zemsta Faraona" w reżyserii Patryka Vegi, w którym jedną z głównych ról miała zagrać Anna Szarek - prywatnie ówczesna partnerka Sobolewskiego.

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl