Skarb ma harmonogram prywatyzacji LOT-u

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24LOT w tym roku czeka prywatyzacja

Resort skarbu otrzymał propozycję harmonogramu prywatyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT. Przygotował go doradca prywatyzacyjny w tej transakcji - bank Morgan Stanley. Jak powiedział wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik, w ciągu dwóch tygodni harmonogram powinien zostać przyjęty.

Wiceminister Gawlik podkreślił, że ministerstwo skarbu chce przedyskutować tę propozycję z zarządem PLL lOT oraz doradcą prywatyzacyjnym spółki. - W ciągu dwóch tygodni zdecydujemy ostatecznie, jak ma wyglądać harmonogram prywatyzacji przewoźnika - powiedział.

- Prywatyzacja ma nastąpić w pierwszym etapie przez podwyższenie kapitału, czego nie da się zrealizować bez udziału zarządu spółki - dodał wiceminister skarbu.

Wcześniej szef resortu skarbu Aleksander Grad mówił, że resort planuje rozpocząć ten proces w drugiej połowie 2011 r.

Obecnie w spółce jest prowadzona restrukturyzacja we wszystkich obszarach jej działalności: majątkowej, zatrudnienia i organizacyjnej.

PLL LOT przewiózł w ubiegłym roku 4,5 mln pasażerów, co daje o 0,5 mln lepszy wynik niż w 2009 r., i tym samym zwiększył swój udział w rynku do 30 proc. Spółka za 2010 r. odnotowała jednak stratę operacyjną w wysokości 160 mln zł.

Z danych MSP wynika, że na koniec 2010 r. LOT zatrudniał 2305 pracowników, wobec 3470 w 2009 r. Łącznie zatrudnienie w grupie kapitałowej wyniosło 6967 osób.

Pod koniec maja 2009 r. Skarb Państwa i Towarzystwo Finansowe Silesia przejęły pełną kontrolę nad PLL LOT; w rękach pracowników znajduje się 6,93 proc. akcji spółki.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24