Skala prywatyzacji? "Do dziesięciu procent"

Najnowsze

TVN24Boni o prywatyzacji KGHM

- Rząd chce zachować pakiet kontrolny w KGHM – mówił w sobotę w TVN24 Michał Boni. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów potwierdził wcześniejsze doniesienia mediów i przyznał, że Rada Ministrów jest gotowa sprzedać akcje spółki, ale nie więcej niż 10 procent.

Piątkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że rząd chce sprzedać 10 proc. akcji KGHM.

Michał Boni ujawniał w TVN24 szczegóły pakietu prywatyzacyjnego Ministerstwa Skarbu Państwa, który we wtorek ma trafić pod obrady Rady Ministrów. - W tym dokumencie, który będzie przedstawiany Radzie Ministrów po wszystkich analizach i rekomendacjach jest propozycja taka, aby KGHM w odpowiedniej skali mógł również być prywatyzowany - powiedział Boni.

Jak dodał ta skala to "do dziesięciu procent" akcji spółki. - Generalnie chodziłoby też o to, jest tam taka z dyskusji wynikająca sugestia mówiąca, że należy utrzymać pakiet właścicielski - podkreślił minister.

Powodu do strajku nie widzi

Pytany o niepokoje związkowców, którzy zapowiadają protest z powodu prywatyzacji, Boni powiedział, że nie widzi specjalnego powodu do strajku. - Właściwie nic się nie zmienia z punktu widzenia związkowców, ja nie widzę powodu, żeby jakieś wielkie napięcia wokół tego się toczyły - uważa Boni.

- Ja rozumiem, że związkowców przeraża przyśpieszenie procesu (prywatyzacji), ale jest jakaś odpowiedzialność za państwo i albo myślimy tylko i wyłącznie partykularnie o własnym interesie, niekoniecznie rozumiejąc te szersze procesy, albo musimy myśleć o państwie, takie jest zadanie rządu, żeby myślał o państwie - podkreślił minister.

"Najtrudniejszy budżet, największe zagrożenia"

Jak dodał, "zagrożenia dla budżetu, najtrudniejszego w ciągu ostatnich 20 lat są tak duże, że trzeba myśleć o wszystkich możliwych działaniach". Zdaniem ministra, prywatyzacja spółek Skarbu Państwa oznacza nie tylko przychody do budżetu, ale i spadek potrzeb pożyczkowych w przyszłości.

Zgodnie z opublikowaną pod koniec lipca przez ministra skarbu państwa aktualizacją programu prywatyzacji, przychody ze sprzedaży państwowych firm do końca 2010 r. mają wynieść 36,7 mld zł. Lista kluczowych projektów obejmuje m.in. sektor energetyki i chemii oraz sprzedaż części udziałów Skarbu Państwa w spółkach giełdowych, w tym od 10 proc. do 41 proc. akcji KGHM oraz części akcji Lotos. Wśród wymienionych przez resort skarbu spółek są także firmy energetyczne: Enea, PGE, Tauron.

Premier Donald Tusk zapowiedział jednak zarekomendowanie rządowi wyłączenia KGHM z szybkiej prywatyzacji. Z kolei przeciwnikiem sprzedaży pakietów kontrolnych spółek energetycznych jest resort gospodarki.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24