Siódma próba zamknięcia FOZZ

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24FOZZ wciąż nie może zostać zlikwidowany

Minister finansów powołał Martę Maciążek na nowego - siódmego już - likwidatora Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, informuje "Puls Biznesu". Likwidacja FOZZ trwa już ponad 20 lat.

Jak pisze "PB" proces likwidacji FOZZ, który ma pomóc odzyskać państwu chociaż część pieniędzy od jego dłużników, trwa od 1991 r.. Z jakim skutkiem? - Poprzedniczka obecnej pani likwidator w ciągu pięciu lat urzędowania odzyskała 4 mln zł długów wobec FOZZ. W tym czasie roczne koszty funkcjonowania jej biura przekraczały milion złotych, z czego 800 tys. zł to wynagrodzenia.

Posłowie, których cytuje "PB" są zgodni, że koszty likwidacji FOZZ są niewspółmierne do osiąganych wyników i proces ten już dawno powinien być zakończony. Ale resort finansów twierdzi, że nie można tego zrobić, bo wciąż toczą się postępowania sądowe i pozasądowe z udziałem funduszu.

Wielka afera

Sprawę FOZZ okrzyknięto mianem największej afery III RP. Według prokuratury, w latach 1989-1990 pracownicy funduszu zdefraudowali i spowodowali straty na 350 milionów złotych. Sądy uznały, że straty wynoszą co najmniej 134 mln zł.

Aferę FOZZ wykryła NIK. Prokuratura wszczęła śledztwo w 1991 r. Akt oskarżenia przekazano sądowi w 1993 r., ale ten odesłał sprawę prokuraturze. Ponowny akt oskarżenia trafił do sądu w 1998 r. Proces zaczął się w grudniu 2000 r. Rok później został przerwany, gdy prowadząca go sędzia Barbara Piwnik została ministrem sprawiedliwości w rządzie Leszka Millera.

Ponowny proces - pod przewodnictwem sędziego Andrzeja Kryże, późniejszego wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS - ruszył we wrześniu 2002 r. Kryże w rekordowym terminie przesłuchał świadków i w marcu 2005 r. ogłosił wyrok - przed terminem przedawnienia, na co dawano mu małe szanse.

Sąd uznał, że pieniądze przeznaczone dla powstałego w 1989 r. Funduszu, którego zadaniem był poufny wykup długów zaciągniętych przez PRL na Zachodzie w latach 70. i 80., zostały albo przywłaszczone, albo rozdysponowane w sposób niezgodny z prawem.

Źródło: PAP, "Puls Biznesu", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24