Silny wzrost na giełdzie w Japonii

Najnowsze

TVN24Silny wzrost na giełdzie w Japonii

Poranna sesja japońskiej giełdy przyniosła silny wzrost kursów akcji. Jest to reakcja na piątkową obniżkę stóp procentowych i wzrost indeksów w USA.

W poniedziałek Bank Japonii ponownie zasilił gospodarkę strumieniem gotówki, aby zapobiec wzrostowi stóp procentowych. Tym razem wprowadził na rynek 8,8 mld dolarów. To już czwarta taka interwencja japońskiego banku centralnego w ostatnich tygodniach.

W efekcie główny indeks Nikkei 225 zyskał na porannej sesji 3,69 proc. Natomiast szeroki wskaźnik Topix umocnił się o 3,64 proc.

W piątek oba indeksy odnotowały zdecydowane spadki: indeks Nikkei 225 osłabił się o 5,42 proc., a Topix stracił 5,55 proc. Było to przypieczętowaniem dłuższej tendencji spadkowej, związanej z obawami inwestorów o kryzys na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych.

Jednak w piątek amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecydowała się na obniżkę dyskontowej stopy procentowej, co przyczyniło się do uspokojenia nastrojów na Wall Street, a w konsekwencji także na parkietach azjatyckich.

Od dynamicznego wzrostu cen akcji rozpoczęły się również poniedziałkowe notowania na giełdzie południowokoreańskiej.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24