Sikorski w BBC: Propozycje Camerona oznaczają drastyczne cięcia

Najnowsze


- Propozycje budżetu UE na lata 2014-20 lansowane przez brytyjskiego premiera Davida Camerona oznaczają bardzo drastyczne cięcia, sięgające 200 mld euro - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla programu HardTalk w telewizji BBC.

- Propozycja budżetowa Komisji Europejskiej bierze za punkt wyjścia budżet na 2013 r. i uzupełnia go o inflację. Z kolei podstawą brytyjskiej propozycji są wydatki przewidziane w budżecie za 2011 r., gdy plan wydatków nie został wykonany. Różnica między tymi propozycjami sprowadza się do bardzo drastycznego cięcia o 200 mld euro - zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Sikorski przestrzegł, że skutkiem nieprzyjęcia wieloletnich ram finansowych UE będzie przestawienie się na budżet uchwalany z roku na rok, z zastosowaniem kwalifikowanej większości, co przewiduje Traktat Lizboński. Zaszkodzi to brytyjskiemu rabatowi. - W przypadku przyjęcia planu B (uchwalania budżetów jednorocznych) budżet UE byłby jeszcze wyższy niż zakładają to obecne propozycje Komisji - dodał minister.

Kiedy euro w Polsce? Nie wiadomo

Sikorski wyraził nadzieję, że Polska w obecnej kadencji Sejmu spełni kryteria członkowskie w Europejskiej Unii Monetarnej określone w traktacie z Maastricht, choć niewiadomymi z punktu widzenia wprowadzenia euro jest terminarz, kurs wymiany złotego i rozwiązanie trudności wewnętrznych strefy euro.

Według niego głównym problemem eurostrefy jest zarządzanie. Przypomniał w tym kontekście, że Europejski Pakt Stabilności i Wzrostu opierał się na dobrej woli członków EUM i został złamany 60 razy. - U sedna problemów eurostrefy tkwi (nieefektywny - red.) zarząd. Jest to powód, dla którego potrzebujemy zacieśnić integrację tak, by można było zapobiec podobnym kryzysom - wyjaśnił.

Polska ratyfikuje unię fiskalną

Szef MSZ zapowiedział, że Polska ratyfikuje pakt fiskalny, co da jej prawo udziału w dyskusjach nad sprawami absorbującymi członków eurostrefy, do których chce dołączyć. Rząd Donalda Tuska zaakceptuje też unię bankową, pod warunkiem, że polskie władze nadzoru bankowego zachowają uprawnienia wobec filii zagranicznych banków w Polsce. Sikorski uznał, że w UE nie chodzi wyłącznie o handel, lecz także o kwestie polityczne - utrzymanie wpływów Zachodu, w czasie, gdy maleje proporcja ludności europejskiej w stosunku do ogółu ludności świata, a europejskiej gospodarki w gospodarce globalnej.

Sikorski w Londynie o polskim punkcie widzenia

Minister przebywał we wtorek w Londynie, gdzie przedstawiał brytyjskim mediom polski punkt widzenia na przyszłość UE, budżet UE i stosunki transatlantyckie. W wypowiedzi dla "Financial Timesa" Sikorski zaznaczył, że Polska korzysta z funduszy unijnych, które nazwał "naszym Planem Marshalla". - Sądzimy zarazem, że to ostatni wieloletni budżet, w którym Polska będzie beneficjentem netto. Po 2020 r. chętnie dopomożemy w wydźwignięciu krajów biedniejszych niż Polska - zapewnił.

Autor: ktom//bgr / Źródło: PAP