Najnowsze

Sikorski pojedzie na szczyt w Davos

Najnowsze

TVN24Radosław Sikorski pojedzie na szczyt w Davos

Polski rząd na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos będzie reprezentował szef MSZ Radosław Sikorski - poinformował resort spraw zagranicznych. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk, który sam w forum uczestniczyć nie będzie.

Do szwajcarskiego Davos 28 stycznia wybiera się prezydent Lech Kaczyński, po raz pierwszy odkąd objął prezydenturę. W Forum będzie uczestniczył też prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Jak ustalił przed dwoma dniami portal tvn24.pl, premier Donald Tusk na Forum nie pojedzie, bo... nie dostał zaproszenia od organizatorów. Wcześniej Kancelaria Premiera tłumaczyła, że szef rządu jechać nie może, bo zatrzymują go w kraju ważne obowiązki - m.in. miał podejmować delegację z Maroka.

Sikorski - o Afganistanie i globalizacji

Radosław Sikorski potwierdził swój udział w dwóch sesjach podczas Forum. Pierwsza ma objąć problem pt. "Przywracanie pokoju i stabilizacji w Afganistanie". Uczestniczyć w niej mają m.in. prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oraz ministrowie spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner, Wielkiej Brytanii David Miliband i Niemiec Guido Westerwelle. Oczekiwany jest również udział premiera Pakistanu Yousafa R. Gillaniego oraz sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

Druga sesja z udziałem szefa polskiej dyplomacji - jak podaje MSZ - skupi się na kwestii "Roli Europy w globalnym świecie". Planowany jest udział m.in. prezydenta Łotwy Valdisa Zatlersa, wicepremiera i ministra spraw zagranicznych Belgii Stevena Vanackere, komisarz ds. handlu, polityki sąsiedztwa i pomocy europejskiej Benito Ferrero-Waldner oraz minister ds. rozwoju ekonomicznego Rosji Elwiry Nabiulliny.

Resort spraw zagranicznych informuje też, że szczegóły udziału ministra Sikorskiego w innych panelach dyskusyjnych są obecnie w trakcie ustalania. W czasie trwania forum szef MSZ ma odbyć też kilka rozmów dwustronnych.

Rok temu premier bez prezydenta

W ubiegłym roku to Donald Tusk reprezentował Polskę w Davos (towarzyszyli mu minister finansów Jacek Rostowski oraz prezes NBP). Premier rozmawiał wtedy m.in. z premierem Rosji Władimirem Putinem, a także z premierem Kataru szejkiem Hamadem Bin Jassim Bar Jar Al-Tani.

W 2008 roku w Davos zabrakło zarówno premiera, jak i prezydenta. Tusk tłumaczył, że jego nieobecność wiązała się z napiętym terminarzem. Kancelaria Prezydenta nie komentowała wówczas nieobecności Lecha Kaczyńskiego w Davos.

Także trzy lata temu na forum nie pojechał ani Lech Kaczyński, ani ówczesny premier Jarosław Kaczyński. W 2006 roku reprezentował Polskę ówczesny premier Kazimierz Marcinkiewicz. W przeszłości co roku do Davos jeździł prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Elita polityki i biznesu

Światowe Forum Ekonomiczne (The World Economic Forum) jest niezależną organizacją międzynarodową wspierającą światową politykę gospodarczą poprzez partnerstwo angażujące m.in. liderów biznesu. Powstała jako fundacja w 1971 roku z siedzibą w Genewie.

W szczytach w Davos uczestniczą corocznie prezydenci, premierzy, liderzy biznesu oraz prezesi największych światowych organizacji i banków, w tym Europejskiego Banku Centralnego i Banku Światowego.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24