Sierpień miesiącem produkcji

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polski przemysł wytworzył w sierpniu towary wartr o 13,5 proc. więcej niż przed rokiem

Produkcja przemysłowa spadła w sierpniu br. o 1,8 proc. wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosła o 13,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Według danych GUS ceny produkcji sprzedanej przemysłu w sierpniu spadły wobec poprzedniego miesiąca o 0,2 proc,, a w ujęciu rocznym wzrosły o 4,1 proc.

W stosunku do sierpnia ubiegłego roku wzrost produkcji odnotowano w większości działów przemysłu. Najbardziej poprawiła się kondycja producentów chemikaliów. Znacznie wzrosła również produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych.

Spadek produkcji przemysłu, w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku wystąpił tylko w kilu działach - między innymi produkcji napojów oraz wyrobów tytoniowych.

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o równe 13 procent r/r. Ich oczekiwania były jednak dość rozbieżne i wahały się od 10,7 do 15,8 proc., przy średniej na poziomie 12,99 proc..

W sierpniu ceny spadły

Według danych GUS ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w sierpniu br. spadły wobec poprzedniego miesiąca o 0,2 proc., a w ujęciu rocznym zaś wzrosły o 4,1 proc. W lipcu wzrosły one o 3,8 proc., licząc rok do roku (po korekcie).

Ceny produkcji budowlano-montażowej spadły o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym, ale wzrosły o 0,2 proc. r/r. W lipcu w ujęciu rocznym wzrosły o 0,2 proc.

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że poziom inflacji producentów (PPI) w sierpniu wyniesie 4,1 proc. Ich oczekiwania zamykały się w przedziale od 3,6 do 4,5 proc., przy średniej na poziomie 4,11 proc.

Źródło: ISB

Źródło zdjęcia głównego: TVN24