Sierpień '80 zastrajkuje ostrzegawczo

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Jutro strajk ostrzegawczy w kopalniach KHW

Dwugodzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach należących do Katowickiego Holdingu Węglowego zapowiedział na wtorek działający w tej firmie związek Sierpień '80. Protest jest częścią trwającego w spółce sporu płacowego.

W poniedziałek odbyła się kolejna tura rozmów między związkowcami a zarządem, z udziałem mediatora. Kolejne spotkanie wyznaczono na 15 czerwca. Rzecznik KHW, Ryszard Fedorowski poinformował, że obie strony podtrzymały chęć doprowadzenia do porozumienia. - Od początku deklarujemy gotowość do dalszych rozmów na tematy płacowe, jeżeli analiza wyników za pierwsze półrocze wykaże, że stać nas na podwyżki – zapewnił Fedorowski.

Na początku roku zarząd KHW poinformował o zamrożeniu płac w tym roku. Podwyżki możliwe będą w drugiej połowie roku, jeżeli holding osiągnie zadowalające wyniki. Nie godzą się z tym związkowcy z Sierpnia'80, którzy zażądali 12-procentowej podwyżki i wszczęli spór zbiorowy z zarządem.

Teraz – jak powiedział szef związku w KHW Szczepan Kasiński - są skłonni zaakceptować rozmowy o podwyżkach dopiero w drugim półroczu, ale domagają się 1500 zł jednorazowej wypłaty dla każdego pracownika, jako rekompensaty za pierwsze półrocze. - Podwyżka w wysokości 8 proc. jest zapisana w planie techniczno-ekonomicznym spółki na ten rok. Wyniki za pierwszy kwartał są pozytywne. Nie ma powodu, by zarząd wstrzymywał podwyżki – ocenił Kasiński.

Rzecznik zdziwiony

Rzecznik KHW wyraził zdziwienie zapowiadanym na wtorek strajkiem ostrzegawczym. Jak powiedział, w podpisanym po poniedziałkowym spotkaniu dokumencie związkowcy poinformowali jedynie o ogłoszeniu pogotowia strajkowego (według Kasińskiego obowiązuje ono już od ponad tygodnia) i rozważeniu organizacji takiego strajku.

Kasiński poinformował, że strajk ostrzegawczy rozpocznie się we wtorek o szóstej rano w co najmniej czterech z pięciu kopalń KHW. Zapewnił, że udział w proteście będzie dobrowolny. Według niego, załoga zjedzie na dół z dwugodzinnym opóźnieniem, po 8 rano. W tym czasie w kopalniach odbędą się tzw. masówki, podczas których związkowcy będą informować załogę o przebiegu rozmów płacowych.

Pracodawca dla tysięcy

Katowicka Grupa Kapitałowa, skupiająca złożony z pięciu kopalń Katowicki Holding Węglowy i kopalnię zależną "Kazimierz Juliusz", to jedna z trzech największych spółek węglowych. Specjalizuje się w wysokiej jakości węglu energetycznym. Kopalnie grupy zatrudniają ok. 21,5 tys. osób i wydobywają ok. 15 mln ton węgla rocznie.

W ubiegłym roku zysk netto KHW wyniósł ok. 7 milionów złotych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24