"Sierpień 80" okupuje KW

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN240902 KATOWICE.avi

Bez zawarcia kompromisu zakończyły się negocjacje płacowe związkowców z "Sierpnia'80" z zarządem Kompanii Węglowej. Lider związku Bogusław Ziętek ogłosił okupację siedziby spółki do czasu przedstawienia konkretnych propozycji. Rozpoczęte na początku miesiąca negocjacje ze wszystkimi związkami działającymi w KW mają zostać wznowione 18 lutego.

Poniedziałkowe spotkanie z przedstawicielem zarządu Kompanii trwało niespełna godzinę. - Według protokołu rozbieżności strony pozostały przy swoich stanowiskach - powiedział rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

- W Kompani Węglowej pracownicy powinni otrzymać 14 proc. podwyżki płac i na to Kompanię na pewno jest stać. Niech Kompania nie argumentuje tym, że 5 proc., ponieważ jest jakiś kryzys gospodarczy. Ja chcę tylko powiedzieć, że Kompania bardzo dobrze realizuje w styczniu wydobycie i sprzedaż i kopalnie osiągają naprawdę dobre wyniki - twierdzi Przemysław Skowron, przedstawiciel protestujących.

Więcej w portfelu, w piecu i na talerzu

Przed dwoma tygodniami "Sierpień'80" wszczął spór zbiorowy z zarządem KW. Związkowcy domagają się dla załogi m.in. 14-procentowych podwyżek w tym roku; zarząd proponuje 5 procent. Poza podwyżkami domagają się wyrównania przysługującego górnikom deputatu węglowego do ośmiu ton (w różnych kopalniach wynosi on 6 lub 8 ton) oraz podwyższenia wartości tzw. posiłków profilaktycznych dla górników.

Zarząd KW ogłosił kilka tygodni temu, że gotów jest zgodzić się w tym roku na 5-procentową podwyżkę wynagrodzeń, wobec około 15 proc. w ubiegłym roku.

Histeria (nie)uzasadniona

- Takie są możliwości spółki. Możemy dać tyle, na ile nas stać. Musimy zdać sobie sprawę z tego, co zapowiadają ekonomiści - że nadchodzą trudne czasy – podkreślił Madej. Przy okazji poprzednich podwyżek też byliśmy świadkami histerii, że spółka przez nie upadnie. Tak się nie stało, a Kompania ma się dobrze - odpowiedział Ziętek. Jego zdaniem, "zarząd Kompanii gra na czas. - Nie możemy się na to zgodzić, dlatego rozpoczynamy okupację- podkreślił.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24